Naslovna » Savetodavni Poslovi
"*" indicates required fields
Rad sa odabranim poljoprivrednim gazdinstvom predstavlja individulani metod rada savetodavca. Savetodavac posećuje poljoprivredno gazdinstvo i poljoprivrednom proizvođaču pruža besplatne savete iz svih oblasti poljoprivrede (ratarstvo, povrtarstvo, stočarstvo, voćarstvo, zaštita bilja...), ekonomije, ekologije i ruralnog razvoja i pruža pomoć u ostvarivanju prava na korišćenje podsticaja.
Za odabrano gazdinstvo savetodavac i poljoprivredni proizvođač izrađuju plan razvoja sa tačno utvrđenim ciljevima koji se žele postići tokom perioda saradnje. U toku ovog perioda kroz beleženje i analizu različitih ekonomskih pokazatelja se prati u kojoj meri je došlo do unapređenja poljoprivredne proizvodnje primenom stečenih znanja.
Rad sa poljoprivrednim gazdinstvom koje učestvuje u savetodavnom modulu predstavlja individulani metod rada savetodavca. Na gazdinstvu koje učestvuje u savetodavnom modulu se kroz intenzivan rad, i odgovarajuće aktivnosti savetodavaca rešavaju tačno definisani problemi u pojedinim oblastima poljoprivredne proizvodnje. Svake godine ministarstvo definiše prioritetne oblasti u okviru kojih se realizuju savetodavni moduli. U 2022. godine se realizuju tri savetodavna modula:
1) „Unapređenje poljoprivredne proizvodnje i savetodavnog rada kroz prikupljanje tehničko-tehnoloških i ekonomskih podataka na gazdinstvimaˮ;
2) „Jačanje konkurentnosti povrtarske i voćarske proizvodnje kroz postizanje standarda u primarnoj proizvodnji kao i mogućnost unapređenja plasmana proizvoda kroz preradu, pakovanje, promociju, zaštitu oznaka kvaliteta, kao i kroz različite oblike interesnog udruživanja u cilju zajedničkog nastupa na tržištuˮ;
3) „Unapređenje proizvodnje mlečnih proizvoda na poljoprivrednim gazdinstvimaˮ.
Poljoprivredni proizvođači mogu dobiti besplatan savet iz svih oblasti poljoprivredne proizvodnje (ratarstvo, povrtarstvo, stočarstvo, voćarstvo, zaštita bilja...), ekonomije, ekologije i ruralnog razvoja i može im biti data informacija neophodna za razvoj i unapređenje njihovog gazdinstva ili pružena pomoć za korišćenje različitih vrsta podsticaja u poljoprivredi i ruralnom razvoju ukoliko se obrate savetodavcu:
1) dolaskom u prostorije savetodavne službe
2) telefonskim pozivanjem savetodavca
3) slanjem elektronske pošte (email)
4) u prostorijama JLS, određenim danima u nedelji.
Savetodavac pruža besplatnu pomoć poljoprivrednim proizvođačima:
1) pri upisu u Registar poljoprivrednih gazdinstava
2) obnovi registracije.
3) pri upisu u druge registre koje vodi MPŠV.
Savetodavac pruža besplatnu pomoć poljoprivrednim proizvođačima pri popunjavanju formulara i aplikacionih obrazaca za korišćenje podsticaja ministarstva poljoprivrede i lokalnih samouprava:
1) direktnih podsticaja,
2) podsticaja merama ruralnog razvoja,
3) posebnih podsticaja i kreditne podrške.
Savetodavac pruža besplatnu pomoć poljoprivrednim proizvođačima pri popunjavanju formulara i aplikacionih obrazaca za korišćenje bespovratnih sredstava u okviru Projekta za konkurentnu poljoprivredu Svetske banke, Serbia Competitive Agriculture Project (SCAP).
Savetodavac pruža besplatnu pomoć poljoprivrednim proizvođačima, potencijalnim IPARD korisnicima, u ostvarivanju prava na IPARD podsticaje u smislu njihove pripreme, edukacije i pripreme dokumentacije za apliciranje, kao i u izradi jednostavnih biznis planova. Na našem sajtu možete se prijaviti za IPARD 50 časova
Prognozno izveštajni sistem Republike Srbije (PIS), je organizacija koja na nivou teritorije RS obavlja poslove:
1) prikupljanja bioloških, meteroloških i drugih podataka radi prognoze štetnih organizama i praćenja razvoja i kretanja njihove populacije;
2) izveštavanja o prisustvu, pojavi i širenju štetnih organizama;
3) utvrđivanja optimalnih rokova za suzbijanje štetnih organizama.
Savetodavci iz oblasti zaštite bilja pomažu poljoprivrednim proizvođačima u korišćenju podataka Prognozno izveštajnog sistema Republike Srbije (PIS) i daju savete poljoprivrednim proizvođačima o vremenu primene i vrsti primenjenog pesticida u suzbijanju bolesti i štetočina u najznačajnijim poljoprivrednim usevima i zasadima.
U skladu sa članom 21. Zakona o poljoprivrednom zemljištu ("Sl. glasnik RS", br. 62/2006, 65/2008 - dr. zakon, 41/2009, 112/2015, 80/2017 i 95/2018 - dr. zakon) vlasnik, odnosno korisnik poljoprivrednog zemljišta je u obavezi da obavlja kontrolu plodnosti obradivog poljoprivrednog zemljišta najmanje svake pete godine i prati količinu unetog mineralnog đubriva i pesticida.
Poljoprivredna savetodavna i stručna služba Srbije vrši besplatnu kontrolu plodnosti obradivog poljoprivrednog zemljišta na osnovu koje savetodavac poljoprivrednom proizvođaču daje savet o:
1) potrebama gajene biljne vrste za sredstvima za ishranu biljaka,
2) potrebi za primenom agrotehničkih i meliorativnih mera,
3) potrebnoj količini aktivne materije hraniva, količini sredstava za ishranu biljaka i količini oplemenjivača zemljišta koja se primenjuje po jedinici površine.
AGROPONUDA je portal ( www.agoponuda.com) koji predstavlja berzu poljoprivrednih proizvoda i proizvođača Republike Srbije.
Savetodavci pomažu poljoprivrednom proizvođaču u plasmanu proizvoda, na taj način što oglašavaju podatke o proivzođaču i proizvodu na ovom portalu.
Predavanja, zimske škole i tribine predstavljaju grupne metode savetodavnog rada. Na ovim događajima savetodavci informišu grupe poljoprivrednih proizvođača o merama agrarne politike i politike ruralnog razvoja i vrše prenos znanja iz različitih oblasti:
1) poljoprivredne proizvodnje (ratarstvo, povrtarstvo, stočarstvo, voćarstvo, zaštita bilja...),
2) ekonomije,
3) ekologije,
4) ruralnog razvoja.
Radionice predstavljaju grupne metode savetodavnog rada. Na ovim događajima savetodavci kroz praktičan prikaz vrše transfer znanja u različitim oblastima poljoprivredne proizvodnje, ekonomije, ekologije i ruralnog razvoja.
Savetodavci informišu članove zadruga, udruženja i asocijacija poljoprivrednih proizvođača o merama agrarne politike i politike ruralnog razvoja i vrše prenos znanja iz različitih oblasti poljoprivredne proizvodnje (ratarstvo, povrtarstvo, stočarstvo, voćarstvo, zaštita bilja...), ekonomije, ekologije i ruralnog razvoja.
Savetodavci pružaju pomoć poljoprivrednim proizvođačima u osnivanju i registraciji zadruga i udruženja. Poljoprivredna savetodavna i stručna služba (PSSS) sarađuje sa Srednjim poljoprivrednim školama i u školskim prostorijama ili na školskim ekonomijama organizuje zajednička predavanje, tribine i radionice.
[ Placeholder content for popup link ] WordPress Download Manager - Best Download Management Plugin