PSSS Novi Pazar-održana Zimska škola

PSSS Novi Pazar je u danima 17-18-19. decembar 2024. godine u utorak, sredu i četvrtak  održala  Zimsku školu za poljoprivredne proizvođače, kao i sve zainteresovane za pomenutu oblast. U okviru ovog seminara obrađene su teme iz  svih oblasti poljoprivrede i prezentovane slušaocima sa dva eksterna predavača, kao i 7 savetodavaca naše službe. Za tri dana, uz goste iz lokalnih samouprava,  semenskih kuća, stočarskih organizacija, poljoprivrednih udruženja… posećenost je bila velika (preko 120  poljoprivrednika).  Ceo događaj je propratila;  regionalna tv Novi Pazar.

Cilj zimske škole bio je; da  uspemo poljoprivrednim proizvođačima predočiti sve novine i događanja te  skrenemo pažnju na neke bitne aspekte poljoprivrede, sa posebnim osvrtom na e-agrar, bez kojih nema uspešne proizvodnje. Teme su bile aktuelne, eksterni predavači eminentni… poljoprivrednici su uzeli puno učešće u diskusijama vođenim tokom zimske škole.

Koordinator zimske škole, Ejupović Smail,   PSSS Novi Pazar

У децембру 2024. године за физичка лица

биће реализован модул из области Методологија саветодавног рада.

 

Обавештење о едукацији за физичка лица у децембру 2024. године

 

Модул Трајање модула (број бодова) Датум одржавања Место  одржавања
Интерперсонална комуникација између саветодавца и пољопривредних произвођача Једнодневна обука (2 бода)   10.12.2024.  

ИПН Београд

 

 

Свим пријављеним за учешће на едукацијама доставићемо Агенду. За додатне информације можете се обратити Стефани Утвић (064 843 5332 (+Viber); e-mail: sutvic@ipn.co.rs или др Наташи Толимир (064 8435 305), ИПН: 011 2751 622.

Извор: ИПН

 

U decembru 2024. godine za fizička lica

biće realizovani moduli iz oblasti Cavetodavni poslovi u poljoprivredi

 

Obaveštenje o edukacijama za fizička lica u decembru 2024. godine

Modul Ukupno trajanje modula

(broj bodova)

Datum održavanja edukacije  

Mesto održavanja

 

Ciljna grupa

(specijalnost)

Napomena
Demonstracija mera unapređenja obrade i kvaliteta zemljišta i efikasnijeg korišćenja resursa (vode i energije) u adaptaciji klimatske promene Dva dana*

(4 boda)

09.12.24.- 20.12.24.

(drugi dan)

E-larning**

 

-Ratarstvo i povrtarstvo

 

-Voćarstvo i vinogradarstvo

 

-Zaštita bilja

Prvi dan edukacije održan

04.10.2024.

Unapređenje proizvodnje koštičavih voćaka-sortna kompozicija Dva dana*

(4 boda)

       17.12.2024.

(drugi dan)

IPN Beograd Voćarstvo i vinogradarstvo Prvi dan edukacije održan

26.11.2024.

 

*VAŽNO – za pohađanje višednevnih modula učesnici se prijavljuju samo jednom, bez obzira na broj dana, odnosno trajanje edukacija

**Drugi dan edukacije održaće se na daljinu u periodu od 09. do 20. decembra 2024. godine. Uputstvo o pristupu, načinu pohađanja nastave i završnom testu biće dostavljeno prvog dana edukacije (09. decembra 2024)

Za dodatne informacije možete se obratiti dr Nataši Tolimir (064 8435 305) ili Stefani Utvić (064 843 5332) 011 2751 622.

Izvor: IPN

У складу са „Годишњим планом усавршавања пољопривредних саветодаваца и пољопривредних произвођача“ за 2024. годину, у организацији Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Србије и Института за примену науке у пољопривреди (ИПН), одржана је едукација за Модул 3: Примена информационих технологија и дигиталних алата у сточарству.

Едукација је одржана 19.11.2024. године, у Институту за примену науке у пољопривреди. Учесници едукације били су саветодавци из 22 Пољопривредне саветодавне и стручне службе Србије (ПССС), задужени за послове сточарства.

Едукацију је отворила др Наташа Толимир и учеснике упознала са садржајем едукације, усмереним на примену дигитализације и информационих технологија у циљу побољшања укупних перформанси фарми, смањењу губитака и доприносу квалитетнијем доношењу одлука. У уводном делу учесницима се обратио директор, др Раде Јовановић и указао на значај и актуелност тематике. Модератор едукације била је др Радмила Бескоровајни, координатор модула.

Садржај едукације односио се на упознавање саветодаваца са могућностима примене информационих технологија и дигиталних алата у сточарству: 1) у објектима за смештај животиња – контролу микроклиматских услова; 2) у процесу управљања исхраном; 3) у делу оптимизације производних процеса; 4) у области  мониторинга здравља и репродукције домаћих животиња; 5) праћења еколошких утицаја производње и 6) у функцији кружне економије (рециклирање ресурса, смањење отпада, оптимизација коришћења ресурса). Такође, истакнут је значај дигитализације у доношењу релевантних одлука везаних за унапређење процеса производње у сточарству и добијање конкурентних производа високог квалитета. У делу едукације посвећене роботизацији и аутоматизацији процеса производње, учесницима едукације обратио се Петар Радишић, власник фарме крава из Чуруга и пренео своја практична искуства, истичући значај коришћења робота за мужу у организацији и технологији производњу млека на фармама.

Очекује се да ће едукација допринети подизању нивоа знања саветодаваца о предностима и могућностима примене информационих технологија и дигиталних алата у сточарској производњи. Стечена знања саветодаваца биће у функцији подизања свести произвођача о значају ових технологија у ланцу производње, са крајњим циљем повећања броја произвођача који примењују савремена технолошка достигнућа.


Презентације:

  1. Примена дигиталних технологија у контроли микроклиматских услова у објектима
  2. Прецизно управљање исхраном
  3. Роботизација и аутоматизација процеса производње у циљу смањења радне снаге и ефикаснијег коришћења ресурса
  4. Примена информационих технологија и дигиталних алата у сточарству
  5. Анализа понашања животиња уз помоћ софтвера за анализу ставова животиња
  6. Примена савремених технологија у управљању репродукцијом на фармама високомлечних крава
  7. Примена дигиталне технологије у функцији кружне економије
  8. Потенцијали за енергетску независност породичних фарми
  9. Дигитализација у функцији доношења одлука на фармама

Предавачи на едукацији били су: др Јована Станојев, Биосенс, Нови Сад, др Владимир Живковић, Институт за сточарство, Београд и из Института за примену науке у пољопривреди: др Марија Гавриловић, др Петар Стојић, др Маријана Масловарић, Радивоје Радоњић, дипл.инж. и Вукашин Белобрковић, доктор ветеринарске медицине.

Proizvodni sistemi u ratarstvu – Agroekološki koncepti i Održiva poljoprivreda

 

U skladu sa „Godišnjim planom usavršavanja poljoprivrednih savetodavaca i poljoprivrednih proizvođača“ za 2024. godinu, u organizaciji Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije i Instituta za primenu nauke u poljoprivredi (IPN), održana je edukacija za Modul 1: Proizvodni sistemi u ratarstvu – Agroekološki koncepti i Održiva poljoprivreda.

 Edukacija je održana 18.11.2024. godine, a učesnici edukacije su bili savetodavci iz 22 Poljoprivredne savetodavne i stručne službe Srbije (PSSS), zaduženi za poslove ratrarstva-povrtarstva i fizička lica.

Edukaciju je otvorila prof dr Snežana Janković.  Na početku edukacije učesnicima se obratio direktor, dr Rade Jovanović. Cilj edukacije je da se transferom stečenih znanja ka poljoprivrednim proizvođačima doprinese unapređenju ratarske proizvodnje, pre svega unapređenju korišćenja zemljišta, primenom posebnih sistema gajenja kao i da se poveća stepen održivosti poljoprivredne proizvodnje u uslovima klimatskih promena. Uzimajući u obzir negativne posledice konvencionalnog sistema posebno na zemljište, akcenat je stavljen na primenu neophodnih mera u okviru kritičnih tačaka u uslovima nedostatka organskih đubriva, pre svega stajnjaka, kao i razvoj svesti o značaju alternativnih (agroekoloških) mera u pogledu povećanja stepena održivosti poljoprivrede. Polaznici su upoznati i sa trenutnim stanjem i posledicama po zemljište i useve, primerima loše poljoprivredne prakse i predlozima  za smanjenje učestalosti. Kroz posebne sisteme gajenja (plodored, združeni i pokrovni usevi) prikazane  su prednosti  i nedostaci i na koji način se boriti sa klimatskim promena koje uključuju delovanje na zemljište, biljku i klimatske uslove. Edukacija omogućava polaznicima sagledavanje novih rešenja, sticanje znanja i veština i njihovo prenošenje do poljoprivrednih proizvođača.

Predavači na edukaciji bili su Prof. dr Željko Dolijanović, Univerzitet u Beogradu, Poljoprivredni fakultet, Beograd i Prof. dr Srđan Šeremešić, Univerzitet u Novom Sadu, Poljoprivredni fakultet, Novi Sad.

U novembru 2024. godine za fizička lica

biće realizovani moduli iz oblasti Cavetodavni poslovi u poljoprivredi

 

 

Poziv za prijavu na edukacije za fizička lica u novembru 2024. godine

Modul Ukupno trajanje modula

(broj bodova)

Datum održavanja edukacije  

Mesto održavanja

 

Ciljna grupa

(specijalnost)

Rok za prijavu
Zaštita povrća u zatvorenom prostoru Dva dana**

(4 boda)

  07.11.2024.

(drugi dan)*

Poljoprivredno- veterinarska škola Rekovac Zaštita bilja /
Planska kalkulacija linije proizvodnje mleka i obračun cene koštanja mleka  

 

Jedan dan

(2 boda)

 

 

13.11.2024. IPN ***

Beograd

Stočarstvo

i

Agroekonomija

04.11.2024.
Proizvodni sistemi u ratarstvu – Agroekološki koncepti i Održiva poljoprivreda Jedan dan

(2 boda)

18.11.2024. IPN***

Beograd

Ratarstvo i povrtarstvo, melioracija i organska proizvodnja 04.11.2024.
Primena informacionih tehnologija i digitalnih alata u stočarstvu Jedan dan

(2 boda)

19.11.2024. IPN***

Beograd

Stočarstvo 04.11.2024.
Unapređenje proizvodnje koštičavih voćaka-sortna kompozicija Dva dana**

(4 boda)

  26.11.2024.

(prvi dan)

Institut za voćarstvo Čačak Voćarstvo i vinogradarstvo 04.11.2024.

 

*Prvi dan (teorijska edukacija) realizovan je 25.04.2024, godine, u Institutu za voćarstvo u Čačku

**VAŽNO – za pohađanje višednevnih modula učesnici se prijavljuju samo jednom, bez obzira na broj dana, odnosno trajanje edukacija

***Organizator zadržava pravo promene mesta i načina održavanja edukacija

Za dodatne informacije možete se obratiti dr Nataši Tolimir (064 8435 305) ili Stefani Utvić (064 843 5332) 011 2751 622.

Izvor: IPN

У складу са „Годишњим планом усавршавања пољопривредних саветодаваца и пољопривредних произвођача“ за 2024. годину, у организацији Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Србије и Института за примену науке у пољопривреди, уз донаторство FAO, одржан је први од два дана едукације за Модул 10: Демонстрација мера унапређења обраде и квалитета земљишта и ефикаснијег коришћења ресурса (воде и енергије) у адаптацији на климатске промене. Други дан едукације саветодавци ће кроз e-lerning похађати у децембру2024. године.

Едукација је реализована кроз једнодневну теренску едукацију за три групе учесника, одржану 03. и 04. октобра у Пољопривредној школи са домом ученика „Ваљево“ и 17. октобра у Пољопривредној саветодавној и стручној служби Пожаревац. Учесници едукације били су саветодавци задужени за послове ратарства и повртарства, воћарства и виноградарства, заштите биља из 22 Пољопривредне саветодавне и стручне службе Републике Србије.

Основни циљ едукације је представљање примера отпорне и климатски ,,паметне“ пољопривреде, као и мере које се спроводе да би се олакшало увођење иновација у циљу адаптације на климатске промене. Фокус првог дана едукације је био на демонстрацији комплетних технолошких решења по питању климатских промена и мера адаптације, на демо пољима. Приказани су различити приступи у обради и третману земљишта као што су подривање као операција конзервацијске обраде, калцификација, ефикасније коришћење ресурса (воде и енергије) кроз примере подповршинског наводњавања и agrovoltage система инсталације соларних панела.

Едукација је била усмерена на оснаживање пољопривредних саветодаваца за коришћење знања и нових приступа у раду са пољопривредним газдинствима везано за ефикасније коришћење ресурса и мере адаптације на климатске промене.

Предавачи на едукацији били су проф. др. Драган Терзић, Пољопривредни факултет, Крушевац  и проф. др Душан Радивојевић.


Презентације:

  1. Стајњак
  2. Мере адаптације

 

 

U skladu sa „Godišnjim planom usavršavanja poljoprivrednih savetodavaca i poljoprivrednih proizvođača“ za 2024. godinu, a u cilju efikasnog funkcionisanja FADN sistema, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije i Institut za primenu nauke u poljoprivredi organizovali su radionicu FADN2 sistem: Analiza rizika u poslovanju poljoprivrednih gazdinstava i mere za upravljanje identifikovanim rizicima, na bazi FADN podataka iz povratne informacije u FADN  sistemu, za 33 savetodavca iz 21 Poljoprivredne savetodavne i stručne službe Republike Srbije koji prikupljaju podatke u okviru FADN sistema. Jednodnevna obuka održana je 08. oktobra 2024. godine u Institutu za primenu nauke u poljoprivredi, Beograd.

Cilj edukacije bio je da se savetodavci savetodavci teorijski i praktično obuče za analizu rizika na primeru nekoliko poljoprivrednih gazdinstava, sa najznačajnijim linijama proizvodnje, kao i za mogućnosti i mera za upravljanje ovim rizima. Kroz praktične primere, urađene su analize rizika na osnovu povratnih informacija po jednog gazdinstva koje se bavi biljnom i stočarskom proizvodnjom.

Predavači na edukaciji bili su:

Mr Mirjana Bojčevski, Zorica Kukić Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede

Prof. dr Rade Popović, Ekonomski fakultet, Subotica

Demonstracioni ogled sa hibridima kukuruza  je postavljen  na ekonomiji Polj.škole u požezi- Radulovina  U ogledu je postavljeno 18 hibrida od 4 semenske kuće.

U ogledu su zastupljene FAO grupe zrenja od 200-600

Ogled je urađen na površini  od 1,50 ha.Osnovna obrada je urađena tokom jeseni 2023 god. Predsetvena obrada je urađena na 7 dana pred setvu  sa roto drljačom.Setva je rađena 30.04.2024. god. Kada su bili optimalni uslovi za setvu,što će značajno uticati na nicanje useva i kasnije razvoj izniklih biljaka.Đubrenje parcele je rađeno na osnovu agrohemijske analize zemljišta  i to sa NPK 16:16:16 u količini od 300 kg/ha.Predusev na predmetnoj parceli je bila mer. Pšenica .Setva je rađena  na međurednom rastojanju 0,70m a u redu  je rađeno u zavisnosti   hibrida  i to 22-24cm

Cilj postavljanja ogleda :

Upoznavanje proizvođača sa novim hibridima ,upoređivanje sa standardima (prinos,kvalitet,tolerantnost na bolesti sušu i td)Upoznavanje učenika kroz praktičnu nastavu sa hibridima različitih FAO grupa zrenja od 4 semenske kuće kao i agrotehnikom  koja će se sprovoditi u ogledu.

Sagledavanje osobina hibrida  u našim klimatskim ,zemljišnim  i td uslovima.

Zaintresovani proizvođači mogu izabrati hibride za narednu setvenu sezonu  u zavisnosti od cilja proizvodnje,klimatskih uslova područja  kao i primenu adekvatne agrotehnike za uspešnu proizvodnju.

NS-hibrid   3008;4000;4006;5760

ZP-hibridi  4744;4790;5550;5601;606;6263

AS-hibridi    201;3333;5070;507

KWS-hibridi Advision;Kašmir;Lauro;Donžu

Ukupno 18 hibrida.Ogled je zasnovan na parceli br.1400 KO Visibaba ,potes Radulovina.

SVETODAVAC ZA RATARSTVO, LJUBODRAG PANTELIĆ

Poljoprivredna savetodavna i stručna služba Užice doo u saradnji sa Poljoprivrednom školom „Ljubo Mićić“ iz Požege organizuje tradicionalne:

DANE POLJA KUKURUZA U PETAK, 04.10.2024.GODINE

PROGRAM:

1100 – 1130 Okupljanje učesnika na Ekonomiji Poljoprivredne škole u Požegi

1130 – 12:45 Razgledanje makroogleda kukuruza

1300 –    Zajednički ručak u Poljoprivrednoj školi

 

Koordinator „Dana polja“  savetodavac za ratarstvo, Ljubodrag Pantelić, dipl.ing.

 

PSSS UŽICE                                                       DIREKTOR

Nebojša Brzaković, dipl.ing.