Održane edukacije savetodavaca prema CECRA sertifikacionom programu

U skladu sa „Godišnjim planom usavršavanja poljoprivrednih savetodavaca i poljoprivrednih proizvođača“ za 2024. godinu, u organizaciji Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije i Instituta za primenu nauke u poljoprivredi (IPN), održana je edukacija savetodavaca Poljoprivrednih savetodavnih i stručnih službi Republike Srbije (PSSS) za:

Modul 14: Moj savetodavni profil,
Modul 15: Komunikacione veštine i
Modul 16: Timski rad.

Moduli: Modul 14 ‘’Moj savetodavni profil’’ i Modul 15 ‘’Komunikacione veštine’’  predstavljaju dva obavezna modula CECRA (Certificate for European Consultants in Rural Areas) sertifikacionog programa za edukaciju savetodavaca za ruralni razvoj na području Evrope, za čiju realizaciju je IPN akreditovan od 2019. godine.

Edukacije su bile dvodnevne i održane su 14.03. i 15.03.2024. (Modul 14), 18.04. i 19.04.2024. (Modul 15) i 29.05. i 30.05.2024. (Modul 16). Edukacije su održane u Institutu za primenu nauke u poljoprivredi u Beogradu, za savetodavace različitih specijalnosti, iz 22 PSSS.

Predavači na edukaciji bili su sertifikovani CECRA konsultanti, gospodin Igor Hrovatič,  Komora za poljoprivredu i šumarstvo Slovenije, dr Slađan Stanković i dr Vedran Tomić, Institut za primenu nauke u poljoprivredi, Beograd . Edukacije je otvorio dr Slađan Stanković, koji je istakao da CECRA sertifikacioni program predstavlja  najviši nivo treninga za obavljanje savetodavnih poslova u poljoprivredi.

Modul 14 bio je usmeren je na ovladavanje tehnikama i veštinama potrebnim da savetodavci bolje urede svoje radno okruženje, odrede prioritete, uspešnije organizuju svoje vreme i obaveze u skladu sa zahtevima i raspoloživim resursima.

Modul 15 je imao za cilj upoznavanje sa osnovama komunikacije i najvažnijim komunikacijskim tehnikama, posebno za savetodavni intervju, profesionalno upravljanje odnosima sa ljudima u njihovom okruženju i sticanju sposobnosti za razvijanje sopstvene percepcije / komunikacije.

Modul 16 bio je usmeren na dobijanje saznanja kako da savetodavci izgrade efikasan tim radi ostvarenja zajedničkih ciljeva, uz razumevanje odgovornosti rukovodioca tima u formiranju tima i šta vođu tima čini efikasnim, kao i sagledavanje koji uslovi čine tim efikasnim, kako se motivišu timovi i kako rezrešiti konflikte u timu i komunicirati efikasno.

Edukacije za Module 14, 15 i 16 realizovane su kroz niz predavanja i praktičnih vežbi, a omogućeno je da vežbe budu interaktivne, uz učešće savetodavaca u diskusiji, realizaciji vežbi, postavljanju pitanja i donošenju zaključaka.

 

 

Izvor: IPN

Fotografije sa edukacija:

Dana 03.06.2024. godine, na oglednoj parceli domaćina Bojana Nikolića, u Sipiću, opština Rača, u organizaciji PSSS Kragujevac, održana je tradicionalna manifestacija Dan polja strnih žita. Na ogledu je zastupljeno 19 sorata ozime pšenice, ječma i tritikala, zasejanih semenom tri semenske kuće: NS instituta, ZP instituta i AS. Cilj manifestacije bio je da se uporede sorte u istim agroklimatskim uslovima, predstave proizvođačima i preporuče najprinosnije za sledeću sezonu.

 

S poštovanjem,

kolektiv PSSS Kragujevac

U skladu sa Godišnjim planom usavršavanja poljoprivrednih savetodavaca za 2024. godinu, u organizaciji Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije i Instituta za primenu nauke u poljoprivredi (IPN), održana edukacija za Modul 2: Inovacije u tehnologiji pripreme konzervisane hrane za životinje.

Edukacija je bila dvodnevna. Prvi deo edukacije održan je 2. aprila 2024. godine, kao teorijska obuka, dok je drugi deo održan 5. aprila 2024. godine, kao praktična obuka na terenu.

Učesnici edukacije bili su savetodavci iz 21 Poljoprivredne savetodavne i stručne službe Srbije (PSSS), zaduženi za poslove iz oblasti stočarstva. Edukaciju je otvorio dr Rade Jovanović, direktor IPN-a, a moderirala dr Aleksandra Ivetić, kordinator Modula 2.

Cilj edukacije savetodavaca je unapređenje znanja o tehnologiji pripreme konzervisane hrane za životinje na poljoprivrednim gazdinstvima i načinima unapređenja kvaliteta silaže i senaže. Fokus edukacije bio je na razmeni iskustava radi sagledavanja situacije u oblasti pripreme konzervisane hrane za životinje, uz analizu ključnih aspekata siliranja, s posebnim osvrtom na kvalitet silaže i senaže.

Teorijski deo edukacije obuhvatio je predavanja o tehnologiji siliranja i inovativnim postupcima koji dovode do poboljšanja u ishrani goveda, a time omogućavaju poljoprivrednicima da bolje upravljaju resursima, smanje troškove i poboljšaju kvalitet mleka. U okviru dela edukacije koji se odnosio na organsku proizvodnju i pripremu siliranja prikazani su specifični zahtevi organske proizvodnje koji podržavaju održanje biosigurnosti u celom ciklusu proizvodnje. Deo edukacije odnosio se na proizvodnju i korišćenje silaže od nekonvencionalnih sirovina. Edukacija je obuhvatila i vežbu upotrebe međunarodnih baza podataka o hemijskom sastavu različith silaža i drugih hraniva za životinje.

Drugi deo edukacije održan je 5. aprila na farmama goveda „13. maj“  u Batajnici i „Napredak“  u Staroj Pazovi. Edukacija je realizovana kroz pokazne radionice na farmama. Na farmi „Napredak“ prikazana je primena NIR instrumenta za brzu analizu hemijskog sastava hraniva.

Očekuje se da će rezultat edukacije biti unapređenje kompetencija savetodavaca u oblasti pripreme konzervisane hrane za životinje, kao i da će savetodavci biti osposobljeni da usmere poljoprivredne proizvođače i pomognu im u donošenju ekonomski najprihvatljivijih poslovnih odluka u oblasti ishrane životinja.

Predavači na edukaciji su bili prof. dr Aleksandra Ivetić, dr Radmila Beskorovajni i dr Marijana Maslovarić, iz Instituta za primenu nauke u poljoprivredi.

U skladu sa „Godišnjim planom usavršavanja poljoprivrednih savetodavaca i poljoprivrednih proizvođača“ za 2024. godinu, u organizaciji Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije i Instituta za primenu nauke u poljoprivredi (IPN), održana je jednodnevna edukacija za Modul 18: Poslovna komunikacija i pregovaračke veštine.

Edukacija je održana 22.03.2024. godine u prostorijama srednje Poljoprivredno-veterinarske škole u Rekovcu. Učesnici edukacije bili su savetodavci iz 22 Poljoprivredne savetodavne i stručne službe Srbije (PSSS) i fizička lica – kandidati za sticanje licence za obavljanje savetodavnih poslova u poljoprivredi. Edukaciju je otvorila dr Nataša Tolimir iz Instituta za primenu nauke u poljoprivredi iz Beograda, koja je pozdravila prisutne u ime organizatora.

Cilj edukacije bio je povećanje kompetencija savetodavaca, kroz održavanje i razvijanje veština poslovne korespondencije, a pre svega ovladavanje tehnikama pisanog, elektronskog i telefonskog komuniciranja, u funkciji izgradnje dugoročnih partnerstava i uspešne realizacije poslovanja službe. Poseban akcenat bio je na pisanoj korespondenciji, koja je od posebnog značaja, s obzirom da se pisana dokumenta mogu smatrati odrazom stava prema svojoj instituciji, prema primaocu i prema partneru kome je dokument posvećen. Takođe, deo edukacije bio je posvećen veštinama pregovaranja u funkciji dobre poslovne komunikacije, uvažavajući potrebe savetodavstva u oblasti poljoprivrede.

Očekuje se da će edukacija doprineti podizanju nivoa znanja savetodavaca iz oblasti poslovne komunikacije, odnosno povećanje njihovih kompetencija, a time i unapređenje poslovanja na nivou sistema PSSS.

Predavač na edukaciji bila je Miroslava Drapšin, samostalni konsultant.

 

U skladu sa „Godišnjim planom usavršavanja poljoprivrednih savetodavaca i poljoprivrednih proizvođača“ za 2024. godinu, u organizaciji Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije i Instituta za primenu nauke u poljoprivredi (IPN), održana je edukacija za Modul 17: Veštine moderacije i fasilitacije.

Edukacija je bila jednodnevna i održana je 26. marta 2024. godine u prostorijama srednje Poljoprivredno-veterinarske škole u Rekovcu. Učesnici edukacije bili su savetodavci iz 22 Poljoprivredne savetodavne i stručne službe Srbije (PSSS) i fizička lica – kandidati za sticanje licence za obavljanje savetodavnih poslova u poljoprivredi. Edukaciju je otvorila dr Marijana Maslovarić iz Instituta za primenu nauke u poljoprivredi iz Beograda, koja je pozdravila prisutne u ime organizatora.

Cilj edukacije je povećanje kompetencija savetodavaca za efikasno vođenje i olakšavanje grupnih procesa (sastanaka, predavanja, radionica i drugih interaktivnih aktivnosti), kroz razvijanje veština moderacije i facilitacije. U skladu s tim, na edukaciji su objašnjeni značenje i ciljevi moderacije i fasilitacije, kako se pripremiti za ove procese, toku fasilitacije i načinima komunikacije sa učesnicima. Posebna pažnja bila je posvećena fasilitaciji i moderaciji diskusija, kao i fasilitaciji procesa odlučivanja. Tokom edukacije urađene su dve vežbe koje su se odnosile na pripremu za definisani događaj (sastanak, predavanje, radionicu, tribinu) i simulaciju situacija koje se mogu susresti tokom moderacije i fasilitacije različitih događaja.

Očekuje se da će edukacija doprineti podizanju nivoa znanja savetodavaca iz oblasti veština moderacije i fasilitacije, odnosno povećanje njihovih kompetencija, a time i unapređenje poslovanja na nivou sistema PSSS.

Predavač na edukaciji bila je Tatjana Šokčić, samostalni konsultant.

 

U skladu sa „Godišnjim planom usavršavanja poljoprivrednih savetodavaca i poljoprivrednih proizvođača“ za 2024. godinu, u organizaciji Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije i Instituta za primenu nauke u poljoprivredi (IPN), održana je edukacija za Modul 17: Veštine moderacije i fasilitacije.

Edukacija je bila jednodnevna i održana je 26. marta 2024. godine u prostorijama srednje Poljoprivredno-veterinarske škole u Rekovcu. Učesnici edukacije bili su savetodavci iz 22 Poljoprivredne savetodavne i stručne službe Srbije (PSSS) i fizička lica – kandidati za sticanje licence za obavljanje savetodavnih poslova u poljoprivredi. Edukaciju je otvorila dr Marijana Maslovarić iz Instituta za primenu nauke u poljoprivredi iz Beograda, koja je pozdravila prisutne u ime organizatora.

Cilj edukacije je povećanje kompetencija savetodavaca za efikasno vođenje i olakšavanje grupnih procesa (sastanaka, predavanja, radionica i drugih interaktivnih aktivnosti), kroz razvijanje veština moderacije i facilitacije. U skladu s tim, na edukaciji su objašnjeni značenje i ciljevi moderacije i fasilitacije, kako se pripremiti za ove procese, toku fasilitacije i načinima komunikacije sa učesnicima. Posebna pažnja bila je posvećena fasilitaciji i moderaciji diskusija, kao i fasilitaciji procesa odlučivanja. Tokom edukacije urađene su dve vežbe koje su se odnosile na pripremu za definisani događaj (sastanak, predavanje, radionicu, tribinu) i simulaciju situacija koje se mogu susresti tokom moderacije i fasilitacije različitih događaja.

Očekuje se da će edukacija doprineti podizanju nivoa znanja savetodavaca iz oblasti veština moderacije i fasilitacije, odnosno povećanje njihovih kompetencija, a time i unapređenje poslovanja na nivou sistema PSSS.

Predavač na edukaciji bila je Tatjana Šokčić, samostalni konsultant.

 

На основу члана 22, става 1 Закона о обављању саветодавних и стручних послова у области пољопривреде, обука и усавршавање пољопривредних саветодаваца и пољопривредних произвођача, поред осталог, обухвата и организовање едукације – тренинга пољопривредних саветодаваца у сарадњи са домаћим и страним образовним и истраживачким институцијама и стручњацима. Институт за примену науке у пољопривреди (ИПН), као овлашћена организација, по решењу Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде бр. 021-01-92/2019-03 од 30.12.2019. године, као и на основу Годишњег плана усавршавања пољопривредних саветодаваца и пољопривредних произвођача за 2024. годину, организује едукације за доле наведене модуле.

Обавештавамо заинтересоване кандидате да:

 

ИНСТИТУТ ЗА ПРИМЕНУ НАУКЕ У ПОЉОПРИВРЕДИ

ДАНА 09.04.2024. ГОДИНЕ

ПОНАВЉА ПОЗИВ ЗА ПОДНОШЕЊЕ ПРИЈАВА ЗА ПРЕДАВАЧЕ ЗА ЕДУКАЦИЈЕ САВЕТОДАВАЦА ЗА

 

Модул 3: Примена информационих технологија и дигиталних алата у сточарству преузети позив

Модул 7: Заштита поврћа у затвореном простору преузети позив

 

Наведене едукације су у трајању од 10 до 17 часова.

Пријавe са радном биографијом – CV – преузети овде (форма CV) и доставити најкасније до 16.04.2024. године на имејл адресу: mmaslovaric@ipn.bg.ac.rs или писаним путем на адресу Институт за примену науке у пољопривреди, 11000 Београд, Булевар деспота Стефана 68б, П.фах 43.

Едукације се у целости финансирају од стране Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Србије, па у случају да Министарство из било ког разлога не изврши уплату средстава намењених за едукацију, иста ће бити одложена, а о свему ће изабрани предавачи бити обавештени благовремено.

Додатне информације могу се добити на број телефона: 011/2751 622. Контакт особе: др Наташа Толимир и др Маријана Масловарић.

У априлу 2024. године за физичка лица биће реализована три модула из области Саветодавни послови.

Позив за пријаву на едукације за физичка лица у априлу 2024. године

Модул Укупно трајање модула

(број бодова)

Датум одржавања едукације  

Место

одржавања

Циљна група

(специјалност)

Рок за пријаву
Иновације у технологији припреме конзервисане хране за животиње  

Два дана

(4 бода)

 

02.04.2024.

Уторак

ИПН Београд Сточарство 01.04.2024.
05.04.2024.

Петак

Земун и Стара Пазова
Планирање, набавка машина и имплементација регенеративне пољопривреде Један дан

(2 бода)

09.04.2024.

Уторак

ИПН Београд Ратарство/Воћарство/ Заштита биља 05.04.2024.
Унапређење пољопривредне производње и саветодавног рада кроз прикупљање техничко-технолошких и економских података на газдинствима Један дан

(2 бода)

16.04.2024.

Уторак

Онлајн Све специјалности 10.04.2024.
ПРИЈАВА ЗА УЧЕШЋЕ НА ЕДУКАЦИЈАМА ОБАВЉА СЕ ПРЕКО ЛИНКА:

 

https://docs.google.com/forms/d/1RlGWk6EDq4ulM60WhA4i7-rkenGliPOeSa0NgB6lEZ0/edit

 

Свим пријављеним за учешће на едукацијама доставићемо Агенду.

За додатне информације можете се обратити Стефани Утвић (064 843 5332 Вибер, 066 944 999 4) или др Наташи Толимир (064 8435 305), ИПН: 011 2751 622.

Извор: ИПН

U skladu sa „Godišnjim planom usavršavanja poljoprivrednih savetodavaca i poljoprivrednih proizvođača“ za 2024. godinu, a u cilju efikasnog funkcionisanja FADN sistema, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije i Institut za primenu nauke u poljoprivredi organizovali su radionicu FADN 1: – Metodologija prikupljanja i unos podataka u softversku aplikaciju za 2023. godinu, za 146 savetodavaca iz 21 Poljoprivredne savetodavne i stručne službe Srbije koji prikupljaju podatke u okviru FADN sistema.

Jednodnevna obuka održana je onlajn 19. i 20. marta 2024. godine, kroz teorijski i praktičan rad (studija slučaja).

Cilj edukacije bio je da se savetodavci upoznaju sa dopunama Uputstva za prikupljanje podataka, a pre svega sa izmenama u FADN softverskoj aplikaciji i praktično obuče za unos podataka iz Godišnjeg upitnika za 2023. godinu. Savetodavcima su predstavljeni važeća Zakonska regulativa koja se odnosi na konverziju FADN u mrežu o održivosti poljoprivrednih gazdinstava (FSDN), kalendar aktivnosti za 2024. godinu (rokovi vezani za unos, zatvaranje i validaciju Upitnika), pristup aplikaciji, postupak otvaranja Upitnika, unos podataka, procedura zatvaranja upitnika. Takođe, učesnici su upoznati sa najčešćim greškama u unosu podataka, kao i sa zahtevima u komunikaciji sa predstavnicima IPN (regionalno telo) i Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije. Nakon teorijskog dela usledio je unos podataka iz Godišnjeg upitnika za poljoprivredna gazdinstva u FADN softversku aplikaciju.

Na kraju svake radionice analizirani su podaci i validacijske poruke na primeru jednog gazdinstva.

Stečena znanja savetodavaca biće u cilju efikasnog funkcionisanja FADN sistema.

 

Predavači na edukaciji bili su:

Mr Mirjana Bojčevski, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede

Dr Slavica Čolić, Institut za primenu nauke u poljoprivredi

 

 

 

U skladu sa „Godišnjim planom usavršavanja poljoprivrednih savetodavaca i poljoprivrednih proizvođača“ za 2023. godinu, u organizaciji Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije i Instituta za primenu nauke u poljoprivredi (IPN), održana je edukacija za Modul 11: Transferi znanja u poljoprivredi za unapređenje rodne ravnopravnosti.

Edukacija je održana 13. i 19. oktobra 2023. godine, kroz teorijska predavanja, u Institutu za primenu nauke u poljoprivredi, u Beogradu.

Učesnici edukacije bili su savetodavci svih specijalnosti, iz 22 Poljoprivredne savetodavne i stručne službe Srbije (PSSS).

Edukaciju su otvorile dr Nataša Tolimir, rukovodilac edukacija u Institutu za primenu nauke u poljoprivredi. U uvodnom delu gospođa Olivera Vuković, ispred Sekons grupa za razvojnu inicijativu, ukazala je na značaj savetodavne službe u ruralnom razvoju i potrebu da savetodavci prošire znanja u oblasti rodne ravnopravnosti, s obzirom da strateška i programska dokumenta koja se odnose na razvoj poljoprivrede i ruralnih područja u Srbiji uvažavaju rodnu komponentu i neophodnost ekonomskog osnaživanja žena na selu.

Osnovni cilj edukacije je rodna senzibilizacija savetodavaca, kako bi žene i muškarci u ruralnim područjima bili ravnopravno tretirani u pristupu znanju i informacija, kao i da bi se sistem transfera znanja prilagođavao njihovim specifičnim potrebama.

Sadržaj modula – obuhvaćene su teme koje su se odnosile na rodna ravnopravnost u Srbiji, u smislu pojmova, stanja i politike, sa posebnim osvrtom na rodnu ravnopravnost u kontekstu poljoprivrede i ruralnog razvoja u uslovima klimatskih promena, sa osvrtom na prilike koje navodnjavanje donosi ruralnim ženama. Takođe, edukacije su tematski obuhvatile i rodno odgovorne metode obuka i transfera zanja sa primerima dobre prakse i programe socijalne i ekonomske podrške ženama na selu.

Predavači na edukaciji bili su Prof. dr Marija Babović, Filozofski fakultet, Univerziteta u Beogradu, Prof. dr Natalija Bogdanov, Poljoprivredni fakultet, gospođa Olivera Vuković, Sekons grupa za razvojnu inicijativu Univerziteta u Beogradu i Sanda Klještanović, PSSS Ruma.