У складу са „Годишњим планом усавршавања пољопривредних саветодаваца и пољопривредних произвођача“ за 2024. годину, у организацији Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Србије и Института за примену науке у пољопривреди, уз донаторство FAO, одржан је први од два дана едукације за Модул 10: Демонстрација мера унапређења обраде и квалитета земљишта и ефикаснијег коришћења ресурса (воде и енергије) у адаптацији на климатске промене. Други дан едукације саветодавци ће кроз e-lerning похађати у децембру2024. године.
Едукација је реализована кроз једнодневну теренску едукацију за три групе учесника, одржану 03. и 04. октобра у Пољопривредној школи са домом ученика „Ваљево“ и 17. октобра у Пољопривредној саветодавној и стручној служби Пожаревац. Учесници едукације били су саветодавци задужени за послове ратарства и повртарства, воћарства и виноградарства, заштите биља из 22 Пољопривредне саветодавне и стручне службе Републике Србије.
Основни циљ едукације је представљање примера отпорне и климатски ,,паметне“ пољопривреде, као и мере које се спроводе да би се олакшало увођење иновација у циљу адаптације на климатске промене. Фокус првог дана едукације је био на демонстрацији комплетних технолошких решења по питању климатских промена и мера адаптације, на демо пољима. Приказани су различити приступи у обради и третману земљишта као што су подривање као операција конзервацијске обраде, калцификација, ефикасније коришћење ресурса (воде и енергије) кроз примере подповршинског наводњавања и agrovoltage система инсталације соларних панела.
Едукација је била усмерена на оснаживање пољопривредних саветодаваца за коришћење знања и нових приступа у раду са пољопривредним газдинствима везано за ефикасније коришћење ресурса и мере адаптације на климатске промене.
Предавачи на едукацији били су проф. др. Драган Терзић, Пољопривредни факултет, Крушевац и проф. др Душан Радивојевић.
Презентације: