Održana edukacija savetodavaca PSSS na temu Zaštita povrća u zatvorenom prostoru – Zaštita bilja

 

U skladu sa „Godišnjim planom usavršavanja poljoprivrednih savetodavaca i poljoprivrednih proizvođača“ za 2024. godinu, u organizaciji Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije i Instituta za primenu nauke u poljoprivredi (IPN), održana je edukacija za Modul 7: Zaštita povrća u zatvorenom prostoru/ Zaštita bilja.

Ova dvodnevna edukacija je održana 25.05. (Čačak) i 07.11.2024. godine (Rekovac), a učesnici edukacije su bili savetodavci iz 22 Poljoprivredne savetodavne i stručne službe Srbije (PSSS), zaduženi za poslove zaštite bilja, ratarstva i povrtarstva i fizička lica.

Edukaciju je otvorio dr Slađan Stanković.  Na početku edukacije, prvog dana, učesnicima se obratio i direktor, dr Rade Jovanović. Cilj edukacije je je unapređenje povrtarske proizvodnje sa akcentom na postizanje efikasne i zdravstveno bezbedne primarne proizvodnje u zatvorenom prostoru. Takođe, očekivani rezultat edukacija je unapređenje proizvodnje i povećanje  konkurentnosti poljoprivrednih gazdinstava koja se bave povrtarskom proizvodnjom u zatvorenom prostoru. Očekivani rezultat edukacije je  i unapređenje znanja savetodavaca po pitanju značaja poštovanja propisanih standarda u primeni sredstava za zaštitu bilja u povrtarsoj proizvodnji u zatvorenom prostoru, kao i standarda u vezi politike kvaliteta, kao i potrebe da se stečeno znanje kroz savetodavni rad prenese poljoprivrednim proizvođačima, udruženjima i privrednim subjektima.

Predavači na edukaciji bili su: dr Slađan Stanković, viši nauni saradnik, dr Dušan Nikolić, naučni saradnik (Institut za primenu nauke u poljoprivredi), doc. Dr Marija Gavrilović (Agronomski fakultet, Čačak) i dr Miroslav Ivanović, (Menadžer za registraciju i upravljanje, Syngenta Agro d.o.o.), a prema sledećem rasporedu:

  1. Institut za voćarstvo / Agronomski fakultet u Čačku – 25. april 2024. godine
  • Prevencija pojave bolesti i štetoina kroz primenu dobre agrotehnike (Doc. dr Marija Gavrilović, Agronomski fakultet u Čačku)
  • Prevencija pojave virusa paradajza u zatvorenom prostoru (dr Dušan Nikolić, Institut za primenu nauke u poljoprivredi)
  • Principi i unapređenje znanja o održivoj primeni sredstava za zaštitu bilja (dr Slađan Stanković, Institut za primenu nauke u poljoprivredi)

       2. Srednja poljoprivredna škola Rekovac, 07. novembar 2024. godine

  • Proizvodnja zdravstveno bezbednog povrća u zatvorenom prostoru – aktuelno stanje, zahtevi i prakse kod nas i u svetu (Dr Miroslav Ivanović, Registration and Stewardship Manager, Syngenta Agro d.o.o).
  • Sredstva za zaštitu bilja u proizvodnji povrća u zatvorenom prostoru – opasnosti i rizici u vezi sa primenom sredstava za zaštitu bilja (Dr Miroslav Ivanović, Registration and Stewardship Manager, Syngenta Agro d.o.o.)
  • Dobri primeri proizvodnje povrća u zatvorenom prostoru / zaštite bilja (IZB/ IPM) (dr Dušan Nikolić, Institut za primenu nauke u poljoprivredi)
  • Ekonomski značajni virusi paradajza u Srbiji (dr Dušan Nikolić, Institut za primenu nauke u poljoprivredi)
  • Proizvodnja zdravstveno bezbednog povrća u zatvorenom prostoru – aktuelno stanje, zahtevi i prakse kod nas i u svetu (dr Slađan Stanković, Institut za primenu nauke u poljoprivredi)

PSSS Novi Pazar je u danima 17-18-19. decembar 2024. godine u utorak, sredu i četvrtak  održala  Zimsku školu za poljoprivredne proizvođače, kao i sve zainteresovane za pomenutu oblast. U okviru ovog seminara obrađene su teme iz  svih oblasti poljoprivrede i prezentovane slušaocima sa dva eksterna predavača, kao i 7 savetodavaca naše službe. Za tri dana, uz goste iz lokalnih samouprava,  semenskih kuća, stočarskih organizacija, poljoprivrednih udruženja… posećenost je bila velika (preko 120  poljoprivrednika).  Ceo događaj je propratila;  regionalna tv Novi Pazar.

Cilj zimske škole bio je; da  uspemo poljoprivrednim proizvođačima predočiti sve novine i događanja te  skrenemo pažnju na neke bitne aspekte poljoprivrede, sa posebnim osvrtom na e-agrar, bez kojih nema uspešne proizvodnje. Teme su bile aktuelne, eksterni predavači eminentni… poljoprivrednici su uzeli puno učešće u diskusijama vođenim tokom zimske škole.

Koordinator zimske škole, Ejupović Smail,   PSSS Novi Pazar

У децембру 2024. године за физичка лица

биће реализован модул из области Методологија саветодавног рада.

 

Обавештење о едукацији за физичка лица у децембру 2024. године

 

Модул Трајање модула (број бодова) Датум одржавања Место  одржавања
Интерперсонална комуникација између саветодавца и пољопривредних произвођача Једнодневна обука (2 бода)   10.12.2024.  

ИПН Београд

 

 

Свим пријављеним за учешће на едукацијама доставићемо Агенду. За додатне информације можете се обратити Стефани Утвић (064 843 5332 (+Viber); e-mail: sutvic@ipn.co.rs или др Наташи Толимир (064 8435 305), ИПН: 011 2751 622.

Извор: ИПН

 

U decembru 2024. godine za fizička lica

biće realizovani moduli iz oblasti Cavetodavni poslovi u poljoprivredi

 

Obaveštenje o edukacijama za fizička lica u decembru 2024. godine

Modul Ukupno trajanje modula

(broj bodova)

Datum održavanja edukacije  

Mesto održavanja

 

Ciljna grupa

(specijalnost)

Napomena
Demonstracija mera unapređenja obrade i kvaliteta zemljišta i efikasnijeg korišćenja resursa (vode i energije) u adaptaciji klimatske promene Dva dana*

(4 boda)

09.12.24.- 20.12.24.

(drugi dan)

E-larning**

 

-Ratarstvo i povrtarstvo

 

-Voćarstvo i vinogradarstvo

 

-Zaštita bilja

Prvi dan edukacije održan

04.10.2024.

Unapređenje proizvodnje koštičavih voćaka-sortna kompozicija Dva dana*

(4 boda)

       17.12.2024.

(drugi dan)

IPN Beograd Voćarstvo i vinogradarstvo Prvi dan edukacije održan

26.11.2024.

 

*VAŽNO – za pohađanje višednevnih modula učesnici se prijavljuju samo jednom, bez obzira na broj dana, odnosno trajanje edukacija

**Drugi dan edukacije održaće se na daljinu u periodu od 09. do 20. decembra 2024. godine. Uputstvo o pristupu, načinu pohađanja nastave i završnom testu biće dostavljeno prvog dana edukacije (09. decembra 2024)

Za dodatne informacije možete se obratiti dr Nataši Tolimir (064 8435 305) ili Stefani Utvić (064 843 5332) 011 2751 622.

Izvor: IPN

Proizvodni sistemi u ratarstvu – Agroekološki koncepti i Održiva poljoprivreda

 

U skladu sa „Godišnjim planom usavršavanja poljoprivrednih savetodavaca i poljoprivrednih proizvođača“ za 2024. godinu, u organizaciji Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije i Instituta za primenu nauke u poljoprivredi (IPN), održana je edukacija za Modul 1: Proizvodni sistemi u ratarstvu – Agroekološki koncepti i Održiva poljoprivreda.

 Edukacija je održana 18.11.2024. godine, a učesnici edukacije su bili savetodavci iz 22 Poljoprivredne savetodavne i stručne službe Srbije (PSSS), zaduženi za poslove ratrarstva-povrtarstva i fizička lica.

Edukaciju je otvorila prof dr Snežana Janković.  Na početku edukacije učesnicima se obratio direktor, dr Rade Jovanović. Cilj edukacije je da se transferom stečenih znanja ka poljoprivrednim proizvođačima doprinese unapređenju ratarske proizvodnje, pre svega unapređenju korišćenja zemljišta, primenom posebnih sistema gajenja kao i da se poveća stepen održivosti poljoprivredne proizvodnje u uslovima klimatskih promena. Uzimajući u obzir negativne posledice konvencionalnog sistema posebno na zemljište, akcenat je stavljen na primenu neophodnih mera u okviru kritičnih tačaka u uslovima nedostatka organskih đubriva, pre svega stajnjaka, kao i razvoj svesti o značaju alternativnih (agroekoloških) mera u pogledu povećanja stepena održivosti poljoprivrede. Polaznici su upoznati i sa trenutnim stanjem i posledicama po zemljište i useve, primerima loše poljoprivredne prakse i predlozima  za smanjenje učestalosti. Kroz posebne sisteme gajenja (plodored, združeni i pokrovni usevi) prikazane  su prednosti  i nedostaci i na koji način se boriti sa klimatskim promena koje uključuju delovanje na zemljište, biljku i klimatske uslove. Edukacija omogućava polaznicima sagledavanje novih rešenja, sticanje znanja i veština i njihovo prenošenje do poljoprivrednih proizvođača.

Predavači na edukaciji bili su Prof. dr Željko Dolijanović, Univerzitet u Beogradu, Poljoprivredni fakultet, Beograd i Prof. dr Srđan Šeremešić, Univerzitet u Novom Sadu, Poljoprivredni fakultet, Novi Sad.

U novembru 2024. godine za fizička lica

biće realizovani moduli iz oblasti Cavetodavni poslovi u poljoprivredi

 

 

Poziv za prijavu na edukacije za fizička lica u novembru 2024. godine

Modul Ukupno trajanje modula

(broj bodova)

Datum održavanja edukacije  

Mesto održavanja

 

Ciljna grupa

(specijalnost)

Rok za prijavu
Zaštita povrća u zatvorenom prostoru Dva dana**

(4 boda)

  07.11.2024.

(drugi dan)*

Poljoprivredno- veterinarska škola Rekovac Zaštita bilja /
Planska kalkulacija linije proizvodnje mleka i obračun cene koštanja mleka  

 

Jedan dan

(2 boda)

 

 

13.11.2024. IPN ***

Beograd

Stočarstvo

i

Agroekonomija

04.11.2024.
Proizvodni sistemi u ratarstvu – Agroekološki koncepti i Održiva poljoprivreda Jedan dan

(2 boda)

18.11.2024. IPN***

Beograd

Ratarstvo i povrtarstvo, melioracija i organska proizvodnja 04.11.2024.
Primena informacionih tehnologija i digitalnih alata u stočarstvu Jedan dan

(2 boda)

19.11.2024. IPN***

Beograd

Stočarstvo 04.11.2024.
Unapređenje proizvodnje koštičavih voćaka-sortna kompozicija Dva dana**

(4 boda)

  26.11.2024.

(prvi dan)

Institut za voćarstvo Čačak Voćarstvo i vinogradarstvo 04.11.2024.

 

*Prvi dan (teorijska edukacija) realizovan je 25.04.2024, godine, u Institutu za voćarstvo u Čačku

**VAŽNO – za pohađanje višednevnih modula učesnici se prijavljuju samo jednom, bez obzira na broj dana, odnosno trajanje edukacija

***Organizator zadržava pravo promene mesta i načina održavanja edukacija

Za dodatne informacije možete se obratiti dr Nataši Tolimir (064 8435 305) ili Stefani Utvić (064 843 5332) 011 2751 622.

Izvor: IPN

У октобру 2024. године за физичка лица

биће реализован модул из области Cаветодавни послови у пољопривреди.

 

 

Позив за пријаву на едукације за физичка лица у октобру 2024. године

Модул Укупно трајање модула

(број бодова)

Датум одржавања едукације

(Први дан)

Предавач/и  

Место одржавања

 

Циљна група

(специјалност)

Рок за пријаву
Демонстрација мера унапређења обраде и квалитета земљишта и ефикаснијег коришћења ресурса (воде и енергије) у адаптацији на климатске промене  

 

Два дана*

(4 бода)

 

 

04.10.2024. Проф. др. Драган Терзић

 

Проф. др.

Душан Радивојевић

 

др. Ранко Копривица

 

Дипл. инж.

Милош Ђинђић

Ваљево,

Пољопривредна школа са домом ученика „Ваљево“

Ратарство и повртарство,

 

Воћарство и виноградарство

 

и

 

Заштита биља

30.09.2024.
 
*Други дан едукације реализоваће се кроз учење на даљину (E-arning), у новембру 2024. године, о чему ћемо вас благовремено обавестити

 

ПРИЈАВА ЗА УЧЕШЋЕ НА ЕДУКАЦИЈУ ОБАВЉА СЕ ПРЕКО ЛИНКА**:

 

https://docs.google.com/forms/d/1UM4vnsZQrQN5LG5xtFkcOSyOhG-zmH1xPfTqg15xFnY/edit

 

 

**ВАЖНО – за похађање вишедневних модула учесници се пријављују само једном, без обзира на број дана, односно трајање едукација

За додатне информације можете се обратити др Наташи Толимир (064 8435 305) или Стефани Утвић (064 843 5332) 011 2751 622.

Извор: ИПН

 

ПОЗИВ ЗА ПРИЈАВУ ФИЗИЧКИХ ЛИЦА НА ЕДУКАЦИЈЕ ИЗ ОБЛАСТИ МЕТОДОЛОГИЈА САВЕТОДАВНОГ РАДА (САВЕТОДАВНЕ ВЕШТИНЕ)

 Август 2024.

 

У организацији Института за примену науке у пољопривреди, током 2024. године реализоваће се едукације за физичка лица. Едукације су намењене физичким лицима која су у поступку за стицање Сертификата о завршеној едукацији / тренингу (Правилник о ближим условима за издавање лиценце за обављање саветодавних послова у пољопривреди (Сл. Гласник РС бр 80/14, од 30.7.2014). У складу са наведеним, едукације могу похађати дипломирани инжењери пољопривреде, уважавајући специјалности стручњака по модулима.

Услов за Потврду о завршеној едукацији – Институт ће учесницима едукација издати Потврду о завршеној поједначној едукацији/тренингу која је валидна за добијање Лиценце за обављање саветодавних послова у пољопривреди (Правилник о ближим условима за издавање лиценце за обављање саветодавних послова, „Сл.гласник РС“, број 80/10 од 30. јула 2014. године), уколико испуне следеће услове:

  1. Обаве пријаву за похађање едукација путем линка:
https://docs.google.com/forms/d/1Cs4i6NOvaPBJ84QrvREQw-v5BDq27Anp53dyTzbIh-E/edit

по процедури која је детаљно описана даље у тексту

  1. Едукацију похађају у целости, односно уколико се модул реализује кроз више дана потребно је похађати све дане едукације
  2. Искажу задовољавајући ниво знања, односно буду остварили 60% и више тачних одговора на тесту знања.

Од 20. августа 2024. године сви заинтересовани могу се пријавити за похађање едукација из области Методологија саветодавног рада (саветодавне вештине), а које ће бити организоване након пријаве довољног броја заинтересованих учесника за формирање групе (30 учесника):

Р.бр МОДУЛ*: Трајање (дана)
1. Интерперсонална комуникација између саветодавца и пољопривредних произвођача 1
2. Презентационе и комуникационе вештине у раду са произвођачима 1
3. Управљање временом 1
4. Бизнис план 2

*Опис сваког модула саджан је на крају обавештења.

Напомињемо, закључно са 01. јулом 2024. године Институт је реализовао горе наведена  четири модула (Интерперсонална комуникација између саветодавца и пољопривредних произвођача (одржан 11.4.2024), Презентационе и комуникационе вештине у раду са произвођачима (одржан 23.04.2024), Управљање временом (одржан 06.06.2024) и Бизнис план (одржан 25. и 26.06.2024), а уколико полазници наведених модула нису остварили 60% и више тачних одговора на тесту знања, односно нису стекли услов за добијање Потвде о завршеној едукацији могу се пријавити за поновно похађање истих модула.

 

 

Детаљније информације о наведеним едукацијама:

Учесници: За модуле из области Методологија саветодавног рада (саветодавне вештине), од 1 до 4  пријављују се стручњаци свих специјалности.
Методе едукације: Интерактивна едукација / тренинг. Спој предавања, анализа, вежби и дискусије. Могућност да се питања поставе у сваком тренутку.
Тип едукације: Едукације се реализују као теоријске – уживо.
Едукативни /

радни материјал:

Полазници едукације добијају материјал (презентације/вежбе).
Динамика одржавања едукација: Динамика реализације едукација за модуле од 1 до 4 биће условљена динамиком пријаве, односно термини едукација биће дефинисани након пријаве довољног броја учесника за формирање групе (минималан број пријављених је 30 учесника), у року од 14 дана.
Преглед термина едукација: Информација о броју пријављених учесника за модуле од 1 до 4, биће доступна на порталу ПССС и ажурираће се сваког првог у месецу, за претходни месец.

Након пријаве довољног броја полазника за формирање групе, термин одржавања едукације биће објављен на порталу ПССС.

Место одржавања: Београд, ИПН.
Време трајања: Едукације се реализују у трајању од 9.30 до 17.00 часова.
Пријава учесника: Пријава за модуле од 1 до 4 биће омогућена почев од 20. августа 2024. године и заинтересовани се могу пријављивати континуирано, до броја потребног за формирање групе.

Уколико се модул реализује као вишедневна едукација потребно је пријавити се само једном.

Пријаву за похађање едукација физичка лица обављају само у случају када су у потпуности сигурна да ће исту и похађати, с обзиром да је  реално стање броја пријављених у интересу учесника и организатора.

 

Осим едукација за четири горе наведена модула, из области Методологија саветодавног рада (саветодавне вештине),  Институт ће у другој половини 2024. године организовати и едукације из области Методологија саветодавних послова, за које ће благовремено, на Порталу ПССС објавити термине и Позив за пријаву заинтересованих учесника.

 

 

 

 

 

 

 

 

ОПИС МОДУЛА ИЗ ОБЛАСТИ МЕТОДОЛОГИЈА САВЕТОДАВНОГ РАДА (САВЕТОДАВНЕ ВЕШТИНЕ):

МОДУЛ:

Интерперсонална комуникација између саветодавца и пољопривредних произвођача

Циљ едукације

Унапређење интерперсоналних вештина личне и групне комуникације, укључујући вештине убеђивања и утицаја, важних за реализацију квалитетне комуникације.

Очекивани резултат

Полазници ће овладати техникама и вештинама комуникације са јасним утицајем на себе и друге – пољопривредне произвођаче. Истовремено, то ће им омогућити да повећају самосвесност, да на бољи начин сагледају свој приступ и да га критички вреднују. Едукација ће учесницима омогућити да побољшају своју комуникативну компетентност у интерперсоналној комуникацији са пољопривредним произвођачима. Стечена знања биће у функцији унапређења саветодавног рада.

Садржај едукације

Технике и методе интерперсоналне комуникације саветодаваца са пољопривредним произвођачима:

1.Вештине комуникације – увод

– основни теоријски модели интерперсоналне комуникације,

– методе управљања интерперсоналном комуникацијом,

– методе активног слушања,

– проблеми у комуникацији,

-примена техника убеђивања у процесу преноса информацијација саговорницима;

2. Индивидуалне и групне вежбе играња улога по групама – студије практичних случајева из свакодневних ситуација

– процена саговорника на основу невербалне комуникације,

– вежбање невербалне комуникације (говор тела),

– процена важности говора тела у процесу конверзације ”лицем у лице”,

– технике асертивности и отворене комуникације са саговорницима;

3. Искуства са вежби и сумирање најважнијих савета и упутстава.

 

 

 

МОДУЛ:

Презентационе и комуникационе вештине у раду са произвођачима

Циљ едукације

Ефикаснији саветодавни рад, кроз повећање успешности презентовања тема и смањење

времена потребног за припрему презентација. У саветодавном раду јавни наступ је једна од

основних вештина којом је непходно овладати. Едукација се односи на осмишљавање

предавања, припреме презентација, излагање, овладавање вештинама како бити добар

реторичар, како задржати пажњу, као и како да публика што боље разуме о чему се говори,

а да се при свему наведеном поштују правила понашања у пословном окружењу.

 

Очекивани резултат

Учесници едукација ће стећи/допунити сазнања о припреми предавања и наступу на

предавањима. Такође стећи ће знања из области понашања у пословном окружењу. Стечена знања биће у функцији унапређења саветодавног рада.

Садржај едукације

o   Технике и методе припреме предавања и наступа на предавањима

o   Општа правила понашања у пословном окружењу

o   Пословни бонтон са аспекта јавног наступа

o   Припрема презентације

o   Вештине презентовања

o   Методе дискусије и невербална комуникација

 

 

 

МОДУЛ:

Управљање временом

Тип модула        

Интерактиван рад, презентације, вежбе

Образложење      

Успешно управљање временом подразумева правилно спровођење процеса планирања и свесне контроле над временом потрошеним на конкретне активности, а све у циљу повећања ефективности, ефикасности или продуктивности. У савременим условима пословања управљање временом добија све више на значају у свим сферама, па тако и у области пољопривредног саветодавства. Да је ова тематика од значаја за саветодавство потврда је и што се модул „Управљање временом“ налази међу 15 модула CECRA сертификационог програма за едукацију саветодаваца за рурални развој на подручју Европе. Истовремено ова тематика препозната је као важна и од стране саветодаваца ПССС, кроз процену потреба. Управљањем временом, односно активностима у одређеном времену, може се постићи познавањем одређених алата, вештина, принципа и техника. Њиховом применом остварује се рационално коришћење времена, путем доброг планирања и организовања радних обавеза на бази приоритета у реалним временским оквирима, блокирања прекида – „крадљиваца времена“ и уштеде времена, а што се може сматрати и циљем едукације саветодаваца. Едукација ће полазницима омогућити да управљање временом сагледају кроз следеће аспекте: планирање послова (кроз анализу обавеза и временску анализу), управљање својим радним местом (у организационом смислу), постављање циљева, успостављање приоритета, комуницирање са сарадницима/клијентима, прекидања при обављању послова, проток информација, рад са документима и др. За све наведене сегменте управљања временом веома је важно уважити специфичности одређеног посла, као и личне карактеристике. Стручњаци у области управљања временом указају да изазов није управљати временом већ собом, односно да више није значајан само фокус постављен на приоритетима, циљевима и планирању већ је акценат на побољшању односа ради остварења резултата. Модул је конципиран са полазиштем да начин трошења или искоришћења времена дефинише квалитет радног процеса, као и његову економску успешност. Модул је у функцији јачања капацитета ПССС оспособљавањем саветодаваца да ефикасније обављају задужења, кроз боље планирање, одређивање приоритета и решавање „прекида“. Истовремено, модул је усмерен на рационално коришћење сопственог времена и времена пољопривредних произвођача обухваћених саветодавним радом.

Резултати едукације 

Полазници ће овладати техникама и вештинама потребним да боље уреде своје радно окружење у складу са захтевима и расположивим ресурсима. Конкретно, стећи ће знање како да постављају приоритете, успешније организују своје време и обавезе, односно остваре ефикаснији саветодавни рад.

Садржај                         

Садржај едукације односи се на управљање временом, односно технике, принципе и вештине којима се може остварити рационалног коришћења времена и обухвата следеће области:

– анализа активности саветодавца и времена;

– организација на радном месту;

– планирање начина коришћења времена;

– одређивање приоритета;

– елиминисање „крадљиваца“ времена;

– технике управљања временом: Парето принцип, АБЦ анализа, Еисенхеров принцип и др;

– самоперцепција;

– успостављање баланса између разних улога у пословном

животу.

 

 

 

МОДУЛ:

Бизнис план

Циљ едукације

Бизнис-план, као свеобухватан приказ, представља резиме прошлих, садашњих и будућих

активности једног пословног подухвата. Као такав, обухватајући све аспекте бизниса

пољопривреднх произвођача, омогућава им да анализирају и планирају своје пословање у

будућности на систематичан начин. Бизнис-план такође олакшава приступ потенцијалним

подстицајима (IPARD) средствима, кредиторима и финансијерима. Циљ едукације је

стицање знања из области израде бизнис-планова, како би уз помоћ овог алата стручњаци

агроеконоимије, али и других специјалности могли да пруже потребну помоћ

пољопривредним произвођачима.

Очекивани резултат

Полазници едукације стећи ће увид у значај израде бизнис-планова у пољопривреди и

финансирања пројеката. Упознаће се са свим сегментима бизнис-планова за пољопривредна

газдинства у зависности од линије производње и стећи знања како да их сами сачињавају.

На крају едукације биће састављено неколико заједничких форми бизнис-планова за

газдинства различитих линија производње које ће полазници моћи да користе у свом

будућем раду. Такође, полазници ће овладати знањима да анализирају резултате на нивоу

конкретног газдинства.

Садржај едукације

Садржај едукације обухвата следеће области и теме:

• Бизнис планови за газдинства

– Шта планирати? Како планирати? Општа запажања са газдинстава – листа

случајева са терена и избор случајева,

– Заједничка методологија планирања – израда плана из пројекта газдинства:

трајање, показатељи за обухватити; активности (куповине, продаје, количине,

цене), људски ресурси, опрема, питања финансирања,

– Заједничка методологија планирањa – оквир за сумирање резултата: табела за

изношење резултата,

– Групни рад на примерима,

– Представљање резултата групног рада,

– Синтеза – заједнички закључци;

• Финансирање пројеката.

 

 

Dana 23.08.2024.god. PSSS ,,Poljosavet” doo Loznica organizuje DAN POLJA KUKURUZA na Oglednom polju (parcela preko puta silosa PD Gučeva u Lozničkom Polju) sa početkom u 11:15h. Ogledno polje se nalazi na parceli poljoprivrednog gazdinstva Duška Sladakovića iz Lozničkog Polja. Ovom prilikom pozivamo sve zainteresovane da posete naše Dane polja kukuruza, kako bi razmenili svoja iskustva i stekli nova saznanja.

Pozivnicu sa programom Dana polja kukuruza možete preuzeti OVDE.

Koordinator ogleda: Dušan Despotović, savetodavac za ratarstvo.

Učesnici u realizaciji ogleda: Milica Popadić, savetodavac za ratarstvo i Jelena Nevzatović, savetodavac za zaštitu bilja.

Poljoprivredna Savetodavna i Stručna Služba Poljoservis Knjaževac održaće DAN POLJA OZIMIH STRNIH ŽITA u Sredu 05.06.2023. godine sa početkom u 10:00 časova na imanju poljoprivrednog proizvođača Trifunović Miljana  , opština Sokobanja, K.O. Resnik  gde je postavljen DEMO OGLED OZIMIH STRNIH ŽITA.

Svrha izvođenja ogleda je ispitivanje prinosa i kvaliteta zrna ozimih strnina pod istim  agroekološkim i agrotehničkim uslovima u opštini Sokobanja.Ogled je postavljen da delu parcela: 1500/9, 1500/10 i 1500/13, KO Resnik, na površini od 2 ha.Površina posorti je 0,09 ha. Osnovna obrada zemljišta obavljena je tanjiranjem, 05.12. 2023. godine i tom prilikom uneta je UREA 46% 100 kg/ha, jer je agrohemijska analiza zemljišta pokazala više nego dovoljan sadržaj fosfora i kalijuma. Tip zemljišta je smonica, predusev kukuruz. Posejane su 23 sorte ozimog ječma, tritikala i pšenice 6 semenskih kuća: Ječam:

LG ZEBRA, NS:NONIUS, 565 i PARIP;Tritikale: NS IGNJAT; Pšenica; NS:SIMONIDA, POBEDA,EPOHA, GRIVNA,RAJNA, SCENA;  CAUSSADE: SOSTHENE , SOLINDO, Agromarket: COMILFO; LG: ANERI, AVENUE, NIKOL; Agro Sava: QUATRONA, ZP: NEXERA 88,ZEMUNSKA ROSA i AURELIA.

 

Koordinator ogleda : Srđan Cvetković