Značaj mikroklime na farmama mlečnih krava

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #518031
    Brajović Nebojša
    Učesnik

      Значај микроклиме на фармама млечних говеда

      Микроклима је клима мањег простора у односу на климу регије у коме се посматрано подручје налази. Микроклиматске услове у шталама чине: температура, влажност, брзина струјања ваздуха, топлотно зрачење, осветљеност, бука, проветреност као и микроорганизми, прашина и штетни гасови. Временске прилике изван штале и микроклима у штали имају велики утицај на здравље и добробит животиња као и директан утицај на производњу млека.
      Јачина природног светла у зони боравка животиња треба да износи 30 lux, осим у деловима штале, у зависности од начина држања животиња, где је потребна већа осветљеност ( породилиште, измузиште) а која се креће у распону од 130 до 250 lux. То се постиже површином прозора величине 1/10 – 1/15 површине пода у штали. У шталама где нема довољно прозора вештачко светло треба подесити да се постепено појачава при паљењу и постепено смањује при гашењу, у одређеном ритму дневног светла и таме а према физиолошким и производним потребама животиња.
      Оптималне температуре за говеда (од телета до краве) износе од 5-24°C. Оптимална релативна влажност ваздуха у штали мора бити између 65-70%. Брзина струјања ваздуха у распону између 0,3 i 0,5 m/s. Слабије струјање ваздуха односи се на младе животиње а веће на старије и по маси теже животиње. Директну промају у шталама треба избегавати. Загађење ваздуха у штали узрокују: прашина, разни микроорганизми, шталски гасови, мириси и испарљиве материје и директно утичу на здравствено и производно стање животиња.

      Саветодавац за сточарство
      Небојша Брајовић

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.