- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 4 dana, 12 sati ranije by Nešković Suzana.
-
AutorČlanci
-
31.12.2024 u 10:28 #600009Nešković SuzanaUčesnik
Da bi ostvarili osnovni cilj poljoprivredne proizvodnje- POSTIZANJE OPTIMALNIH PRINOSA UZ ZADOVOLJAVAJUĆ KVALITET PROIZVODA– velika ulaganja su neophodna. Pojedini troškovi su nezaobilazni i postoji opravdanje ali ne i kompenzacija za njih (upotreba deklarisanog semena).
Međutim, neki od troškova nisu uvek ekonomski opravdani kao što je recimo slučaj sa upotrebom mineralnih đubriva.
Opšte je poznata činjenica da je đubrenje mera koja utiče na povećanje prinosa kao što može ublažiti efekte sušnih godina i ostalih nepovoljnih ekoloških faktora čime utiče i na njegovu stabilnost. Takođe, zna se i da nekontrolisana i dugotrajna upotreba mineralnih đubriva može izazvati degradacione procese u zemljištu, kao i zagađenje sredine.
Suština rešavanja ovog problema je u prilagođavanju đubrenja potrebama gajenih biljaka, a ne u pukom ,,bacanju,, đubriva kako se ustaljeno definiše ova agrotehnička mera.
Jedinstven sistem đubrenja ne postoji. Ukoliko se posmatra proizvodno područje, klimatski i zemljišni uslovi su jako varijabilni. Što se tiče biljnih vrsta, svaka ima specifične zahteve u mineralnoj ishrani. Korak dalje je i činjenica da se pojedinačno za sorte i hibride znaju potrebe u ishrani koje bi trebalo ispuniti da bi se dobio maksimum svake/og od njih.
Ukoliko se đubrenje sprovodi bez osnovnih predznanja o stanju obezbeđenosti zemljišta i potrebama vrste-sorte/hibrida, može se govoriti o nepravilnoj primeni mineralnih đubriva kako u pogledu količina, formulacija, vremena i načina primene. Može se reći da smo tada sproveli ulaganja bez ikakvog smisla i opravdanja. Ukoliko je uneto nedovoljno hraniva, ne može se postići zadovoljavajuć prinos. Nedostatak ali i suvišak, nagomilavanje pojedinih elemenata u zemljištu loše utiču na životni ciklus biljaka, neki su toksični, neki blokiraju korisne sastojke i pospešuju usvajanje štetnih.
Put ka racionalizaciji savremene biljne proizvodnje, mora biti baziran na sprovođenju sistematske kontrole plodnosti zemljišta. Takođe, jako je važno da se prati i stanje i obezbeđenost zemljišta mikroelementima, a po potrebi pratiti i prisustvo teških metala kao i drugih zagađivača ukoliko za to postoje opravdani razlozi.
Suzana Nešković
-
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.