- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 4 godine, 3 meseci ranije by Stanković Vladimir.
-
AutorČlanci
-
29.09.2020 u 18:24 #516824Stanković VladimirUčesnik
Esparzeta se u evropi gajila još pre više hiljada godina, a tek u srednjem veku počinje da se koristi kao krmna biljka. Kod nas se vrlo retko gaji iako joj klimatski uslovi dosta pogoduju. Ova biljka je interesantna kako za stočare tako i za pčelare jer je vrlo medonosna, a njena uloga je i značajna za zaštitu zemljišta od erozije.
Kod životinja koje se hrane esparzetom dolazi do povećanja mlečnosti, a naročito je bitna zbog svojih antiparazitskih svojstva, jer čisti probavnii trakt i tako delije probiotički. Esparzetu slabije napada i vilina kosica. Može se u stočarstvu koristiti za ispašu i kosidbu, ali u odnosu na lucerku ima slabiji kvalitet krme. Osim za ispašu i seno može se koristiti i u sverhe spemanja silaže.
Uloga u zaštiti zemljišta od erozije je vrlo bitna pre svega zbog vrlo jakog korena esparzete koji vrlo dobro prožima zemljište. Esparzeta dobro podnosi nepovoljne uslove gajenja i dobro uspeva na kamenitim i siromašnim zemljištima što je još jedna pozitivna osobina vezana za njen uzgoj. Zbog dobro razvijenog korenovog sistema, ova biljka uspešno usvaja fosfate i vodu iz dubljih slojeva zemljišta, a simbiozom usvaja znatne količine azota i obezbeđuje zemljište za narednu kulturu ovim hranivom.
Ova biljka je važna i za pčelare jer je izuzetno medonosna i može dati dosta meda po košnici. Med je tamnožute boje, lepog mirisa i ukusa. Sa jednog hektara pod esparzetom pčele mogu sakupiti i do 200 kg meda.
Esparzetu je najpogodnije gajiti u plodoredu posle strnih žita. Obrada zemljišta za uzgoj esparzete počinje oranjem na dubini od 30 cm. Neposredno pred setvu potrebno je izvrštiti ravnjanjanje i usitnjavanje zemljišta. S obzirom da esparzeti pogoduje dobro slegnuto zemljište pre setve je potrebno izvršiti i valjanje.
Što se đubrenja tiče, nakon odabira parcele za setvu esparzete najbolje je uraditi agrohemijsku analizu zemljišta, kako bi se na taj način uvidelo kolikom količinom minerlanih i organskih hraniva bi trebalo popraviti zemljište, kako bi sama kultura dala maksimalan prinos.
Esparzeta vrlo brzo niče stoga je u početku treba zaštititi od korova koji se uglavnom mogu suzbiti primenom lakših drljača. Ukoliko esparzetu gajimo u sušnim regionima potrebno je obezbediti i navodnjavanje. Količina vode koju je potrebno obezbediti zavisi od meteo uslova i takođe od osobina samog zemljišta.
Vladimir Stanković, PSSS Negotin -
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.