Zeleno uvenuće (Verticillium albo-atrum) – zaštita bilja

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #517597
    Galović Branko
    Učesnik

      Зелено увенуће је веома распрострањено обољење. Спада у веома штетна обољења и тешко се сузбијају. Чешће се јавља у заштићеном простору због немогућности примене плодореда. Штете од увенућа су значајне, принос може бити смањен до 90%.
      Вертициллиум сп. је полифагни паразит. Паразитира преко 200 биљних врста из различитих фамилија. Међу њима су важне гајене биљке, као што су:паприка, парадајз,лубенице итд.
      Први знак болести је губљење тургора и увенуће биљака. На почетку се, само у најтоплијем делу дана испољавају симптоми. Биљке могу да заостају у порасту због скраћивања интернодија. Касније се вењење све више појачава и настаје трајно увенуће биљака. На приземном делу стабла се уочавају симптоми некрозе. Рано заражене биљке не формирају плодове.
      Паразит се одржава у зараженим биљним остацима и у земљишту у виду мицелија. Ови трајни органи могу да задрже виталност 2-3, а изузетно 15 година. Зараза се оставрује преко коренових длачица или преко повреда. Мицелија се преноси ветром и кишним капима. Оптимална температура за развиј патогена је изнад 20 степени, максимална 27, минимална 8 степени.
      Јако је тешко спровести мере хемијске борбе, у смислу сузбијања у вегетацијоном периоду биљке. Потребно је извршити дезинфекцију земљишта. При избору сорте, бирати отпорне. Умерено ђубрење, поготово азотним ђубривима која негативно делују на отпорност биљке.

      Branko Galović dipl.inž. zaštite bilja

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.