- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 7 godine, 3 meseci ranije by Gošić Slobodan.
-
AutorČlanci
-
19.08.2017 u 00:54 #513512Gošić SlobodanUčesnik
Štete pričinjavaju larve i odrasle jedinke koje buše biljno tkivo i sisaju sokove. Velike i za sada najveće štete pričinjavaju na zrelim plodovima paprike i paradajza, gde na mestima ishrane dolazi do diskoloracije na pokožici, pri čemu plodovi dobijaju gorak ukus i gube tržišnu vrednost.
Odrasle jedinke su intezivno zelene boje, dok larve tokom svog razvoja menjaju boju. Ono što je karakteristično za svih pet larvenih uzrasta jeste prisustvo belih tačkica po telu.
Ova stenica polaže buretasta jaja na naličje listova u gomilicama. Sveže položena jaja su bele boje a sa razvojem dobijaju crvenkastu nijansu. U našoj zemlji nema registrovanih insekticida za suzbijanje ove štetočine. U sistemu Prognoze u proteklih nekoliko godina, urađeni su ogledi u cilju suzbijanja ove stenice i dobru efikasnost pokazao je preparat Talstar 10 EC (a.m. bifentrin) u koncentraciji 0,05% koji u usevu paradajza ima karencu 7 dana.
U usevima i zasadima gde je trenutno registrovano njeno prisustvo ne bi trebalo uklanjati korovsku populaciju kako bi se sprečilo širenje stenice na gajene biljke.Slobodan Gošić PSSS Šabac
-
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.