- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 3 meseci, 2 nedelje ranije by Miletaković Sandra.
-
AutorČlanci
-
22.07.2024 u 12:18 #589627Miletaković SandraUčesnik
Присуство штетних микроорганизама у лековитом биљу је последица неадекватног сакупљања лековитог биља, а касније и непотпуног чишћења и недовољног сушења; неповољних услова током транспорта и складиштења.
Проблеми складиштења лековитог биља слични су као и код других пољопривредних култура, а битна разлика је у року трајања биолошки вредних састојака лековитог биља из разлога што је њихова употрба ограничена до неких 18 месеци. Овај податак је значајан због примене хемијских мера у заштити лековитог биља од штетних организама због каренце .
Складиштење лековитог биља је значајна фаза у његовој преради и постоје два начина складиштења: краткотрајно и дуготрајно складиштење. Краткотрајно складиштење односи се на транспорт биљака и траје од неколико сати до једног или два дана и тада као проблем може да се јави механичко оштећење као и оштећења од прегревања. Најзначајније методе које се користе у циљу правилног краткотрајног складиштења су већина физичких, хемијских и биолошких метода које се иначе примењују и приликом чувања хране(термички третмани, сушење, дезинсекција, закишељавање…). Дуготрајним складиштењем се одржава квалитет производа и тада најзначајнију улогу имају просторије за складиштење које морају да испуне одређене услове .
У складиштима лековитог биља присутне су различите врсте штетних организама и присуство било које врсте штетних организама захтева низ превентивних и на крају хемијских мера.
Ако се редовно не спроводе заштитне мере, за кратко време долази до пренамножења штетних организама. За заштиту од патогена могу да се користе неке физичке(висока и ниска тмпература ,ниска релативна влажност, јонизујуће зрачење), механичке(одређене препреке за штеточине) и билошке(примена предатора и паразита ). Ове методе често нису довољне и зато после следи интегрална заштита која се спроводи током целе године и подразумева рационалну употребу пестицида уз строгу контролу примене. Углавном се примењује фумигација у специјаним коморама за ту намену. Након овог хемијског третмана роба се пребацује у магацине где се чува до момента пребацивања у производне погоне, а затим у магацине готових производа где се спроводи влажна дезинсекција једном месечно или према потреби. Мера влажне дезинсекције је безопасна што се тиче резидуа јер се не третира сама роба .
Присуство штеточина у складиштима доприноси измени температуре и влаге ускладиштених производа што доводи до развоја гљива и то најчешће оних које стварају микотоксине. Сузбијање складишних штеточина индиректно решава проблем микотоксина. Неколико хемикалија је већ у употреби док се за неке испитују механизми дејства. Најчешће коришћене хемикалије су хлор и хлор диоксид. Водоник пероксид је успешан у елиминацији бактерија са опреме за прераду биљног материјала. Лековито биље и његови производи морају да буду здравствено исправни да би се касније примениле хемијске мере у склопу интегралне заштите ако је то нужно.
Сандра Милетаковић, дипл.инж.
ПССС Крушевац
-
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.