- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 3 nedelje, 2 dana ranije by Lazić Zorica.
-
AutorČlanci
-
12.12.2024 u 11:29 #597946Lazić ZoricaUčesnik
Divlje životinje od jeseni, pa sve do proleća mogu napraviti značajne štete, kako u mladim tako i u starim zasadima voćaka. Zečevi prave štetu hraneći se korom voćki (tako što gule koru sa debla i grana i oštećuju cvetne pupoljke), dok se srne hrane jednogodišnjim letorastima koje mogu oštetiti do osnove. Štetu čine i srndaći koji češući rogove gule koru sa voćki, a često i lome sadnice.
Najveće štete od zečeva nastaju u zimskom periodu kada su duboki snegovi i kada nemaju druge hrane. Obnova oštećenih stabala od zečeva i drugih divljači je teška, a ponekad i bezuspešna, što zavisi od stepena i mesta oštećenja na stablu. Ukoliko su manja oštećenja kore sa jedne strane voćaka dovoljno je premazati kalem voskom ili fitobalzamom, pa će oštećena kora da se obnovi. Ako je kora oštećena oko celog debla u vidu prstena dužine od nekoliko santimetara, kora ne može da zaraste, pa se tako oštećena stabla uglavnom osuše i moraju se zameniti novim.
Štete na mladim voćkama koje mogu da naprave zečevi i srne u onim područjima gde ih ima mogu biti velike, pa je zaštita mladih voćki obavezna mera. Sada je krajnji momenat da mlade voćnjake zaštitimo od ove štetočine ukoliko nisu ograđeni.
Zaštita od divljači se izvodi pretežno mehanički. Najbolja zaštita od divljači je ograđivanje celog zasada pletenom žicom. U onim područjima gde je mnogo srna treba obratiti pažnju na visinu ograde i eventualno postaviti jedan red bodljikave žice iznad ograde. Stubovi i žica između njih moraju biti dobro ukopani, da bi sprečili provlačenje zečeva. Kontrolu treba redovno vršiti naročito tokom zimskih meseci i ako se primete tragovi divljači treba reagovati odmah i mesto na kojem zečevi ulaze u zasad treba odmah obezbediti. Ovo je najskuplji način zaštite, te se proizvođači najčešće opredeljuju za neke druge mere zaštite.
Dobar način zaštite mladih voćki od zečeva je obavijanje stabala plastičnom mrežicom. Mrežice mogu biti specijalno napravljene za tu namenu. One su rastegljive i lako se stavljaju oko stabla, dugotrajne su i mogu se koristiti više godina. Mogu poslužiti i plastične mrežice koje se koriste u građevinarstvu. Njih je potrebno iseći na trake i na tri mesta pričvrstiti. Ne preporučuje se upotreba polietilenskih folija i drugih plastičnih materijala, jer ispod njih dolazi do kondezacije vode.
Zorica Lazić, savetodavac iz oblasti zaštite bilja
-
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.