Zaštita maline nakon berbe

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #515578
    Stojanović Dušan
    Učesnik

      Na Nišavskom regionu obilaskom zasada maline sorte Vilamet registrovano je da se na pojedinim izdancima nalaze karakteristična zadebljanja, kvržice, gale i guke različitog oblika i veličine nastale štetnim dejstvo izlučevina malinine muve galice. U tim zadebljanjima prezimljava odrasla larva, prekidaju se sprovodni sudovi, zbog čega se izdanci slabije razvijaju i lako se lome, što za posledicu ima smanjenje roda za narednu godinu.

      Suzbijanje insekticidima ove štetočine se radi u periodu pred cvetanje maline, obzirom da su odrasli insekti aktivni. Ovaj insekt ima jednu generaciju godišnje. Zato je sada potrebno izvršti uklanjanje oštećenih izdanaka sa zadebljanjima, njihovo iznošenje iz malinjaka i spaljivanje.

      U zasadima su prisutne siva i ljubicasta pegavost lastara maline te je neophodno ukloniti sve dvogodišnje izdanke koji su izneli rod kako se infekcija ne bi širila na mladim izdancima ostavljenim za sledeću godinu. U ovom periodu aktivna je i obična malinina mušica koja pravi štete izdancima i ima 3-4 genracije godišnje.

      Stoga se proizvođaćima preporučuje da se nakon uklanjanja dvogodišnjih lastara primeni kombinacija preparata na bazi tebukonazola (0,075%) i bifentrina (0,05%) rano ujutru ili pridveče. Takođe, na jesen je neophodna obrada zemljišta sa istovremenim unosom mineralnih ili organskih đubriva. U malini pre svega sa aspekta zaštite bilja se daje prednost obradi zemljišta tokom cele godine u odnosu na košenje ili uništavanje korova herbicidima.

      Mast. inž. polj. za zaštitu bilja Dušan Stojanović

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.