Zaštitna oprema i rukovanje pesticidima – Zaštita bilja

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #517338
    Jovičić Marinko
    Učesnik

      Пестициде је неопходно чувати у посебним просторијама, закључане, недоступне деци и далеко од производа који се користе за људску исхрану или за исхрану стоке. Уколико се примети да је код средстава која чувамо дошло до одвајања слојева, згрудњавања, кристализације итд., таква средства не треба користити. После сваког руковања са пестицидима пажљиво опрати руке и лице. За време рада са пестицидима забрањено је јести, пити и пушити, и никако се не сме пити алкохол.
      Приликом прскања или орошавања потребно је адекватно се заштитити. Потребно је носити заштитну одећу како би се заштитила кожа и спречило продирање отрова у организам кроз кожу. Треба користити заштитне наочаре да би се спречио контакт очију са отровом. Као најважнија мера заштите од отрова је спречавање његовог продирања преко органа за дисање, што се чини коришћењем респиратора, полумаски и маски. Заштитна одећа коју користимо при примени пестицида треба да буде израђена од памука, лана или других. Ову одећу, најчешће комбинезоне, користимо само за рад са пестицидима и перемо је одвојено од друге одеће. Заштитне наочаре и штитник за очи и лице израђују се од провидне пластике. Користе се код прскања високих засада и код припреме течности за прскање. Гумене рукавице, огртач и чизме, спречавају деловање нагризајућих пестицида и контакт пестицида са кожом. Заштитне делове одеће израђене од гуме неопходно је чувати од оштећења и директног сунчевог светла. Уколико су рукавице, чизме и огртач оштећени не пружају никакву заштиту. Респиратори, полумаске и маске користе се за заштиту дисајних путева, пружа заштиту од отровних гасова и честица. Полумаске и маске могу имати различите врсте филтера у односу на намену, зато је потребно увек користити одговарајуће филтере, а у циљу продужења века трајања филтера могу се користити и предфилтери.
      Као проблем при коришћењу пестицида јавља се празна амбалажа. Амбалажа представља ризик и неопходно је њено правилно одлагање. При справљању течности за прскање неопходно је амбалажу три пута испрати водом и ту воду додати у течност за прскање и утрошити. Тако испрану амбалажу неопходно је пробушити и то на три места тако да је није могуће поновно користити.

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.