Zaštita šljive u organskoj proizvodnji

  • This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 4 godine ranije by Ivana Obradović.
Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #516860
    Ivana Obradović
    Učesnik

      ЗАШТИТА ШЉИВЕ У ОРГАНСКОЈ ПРОИЗВОЊИ
      Сузбијање блести и штеточина је највећи проблем са којим се срећу произвођачи воћа у органској производњи, јер није дозвољена примена синтетичких хемиских препарата који се користе у конвенционалној производњи. Циљ заштите биљака у овој производњи је одржавање нивоа штетних органозама испод прага економске штетности.
      У органској производњи највише се користе превентивне мере заштите. Њихови циљеви су: обезбедити воћкама што боље услове за развој да би биле отпорније, спречити развој штетних организама и помагати природне непријатеље штеточина. Од превентивних метода највише се користе: правилан избор станишта, гајење отпорних сорти, просторна изолација, оптимална агротехника, подршка природних непријатеља.
      У органској производњи воћа треба радити на подстицању биодиверзитета у воћњаку. Мере које могу допринети томе су: подстицање насељавања птица постављањем кућица, подстицање развоја предатора и паразита (остављањем трака травног покривача на ивицама воћњака), коришћење корисних биљних врста и алеопатских односа (нпр. Драгољуб привлачи лисне ваши, кадифица се сеје са земљишним зараженим нематодама и сл.). Такође, треба стално пратити појаву корисних и штетних организама прегледом воћака или постављањем клопки.
      Ако превентивне методе не дају задовољавајуће резултате треба применити директне мере заштите. Користе се све мере заштите које нису штетне за животну средину: неорганске материје, мамци и клопке, механичке и физичке мере заштите и биолошке мере заштите. Уколико све друге мере нису довољно ефикасне као крајња мера се користе биопестициди. Тосу најчешће екстракти одређених биљаака који имају инсектицидно или репелентно дејство. Предности биопестицида у односу на хемиске су: ниска токсичност за сисаре, минималан штетни ефекат на корисне инсекте, брзо деловање и разгрдња због чега имају мали утицај на животну средину, висок степен селективности, кратка каренца и ниска фитотоксичност.
      Инсектициди који су дозвољени у органској производњи базирају се на примени биљних екстраката, микроорганизама као и на препаратима чија је активна материја минерално или парафинско уље. Што се тиче фунгицида, дозвољена је примена бакарних и сумпорних препарата.

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.