ZAŠTITA PŠENICE U MAJU

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #521675
    Nišavić-Veljković Vesna
    Učesnik

      ЗАШТИТА ПШЕНИЦЕ У МАЈУ
      Усеви пшенице се у зависности од времена сетве, локалитета и сортимента налазе у фази од рукавац заставичара се отвара до почетак цветања, што значи да је време за још једно прскање против економски најзначајније болести пшенице- фузариозе класа.
      Болест се јавља и почиње да се развија у време цветања пшенице. Цвет пшенице су улазна врата за продирање фитопатогене гљиве и настајање инфекције. Ако у време цветања пшенице буде влажно, кишовито време, при чему не морају бити обилне кише, довољне су и слабе кише са дужим задржавањем магле и росе током јутра и вечери, да би се болест јавила у јачем интезитету. Гљива се развија на млечним зрнима пшенице, а са зрна на зрно или са класића на класић се преноси мицелијом помоћу кишних капи. Тако свака киша праћена вишим температурама погодује развоју и ширењу ове болести.
      Фузариоза класа доводи до смањења приноса, заражена зрна су штура, неналивена, мање хектолитарске тежине и лошијег квалитета јер заражена зрна садрже микотоксине који су веома штетни, па таква пшеница није за исхрану ни људи ни животиња.
      Често се фузариоза класа меша са топлотним ударом због киша и високих температура у време појаве болести, а прави разлог ове појаве је фузариоза класа у фази цветања пшенице.
      Заштита од фузариозе класа мора бити у право време, не сме да се закасни. Пшеницу треба прскати на почетку цветанња (поленове кесице видлјиве на 5% класова) неким од регистрованих фунгицида следећих активних материја: тиофанат-метил+дифеноконазол у количини 1,5 л/ха или метконазол у количини 1,5 л/ха или протиоконазол+тебуконазол у количини 0,75-1,0 л/ха или тебуконазол+тиофанат-метил у количини 1,5 л/ха или прохлораз+тебуконазол у количини 1,25 л/ха или прохлораз+тебуконазол у количини 0,75-1,0 л/ха или протиоконазол+тиофанат-метил у количини 1-1,25 л/ха …. Количина течности не сме бити мања од 200 л/ха, пожељно је да то буде 300-400 л воде по хектару.
      U усеву пшенице примећена је и житна пијавица, Lema melanopus. Крајем априла и почетком маја месеца, када дневне температуре током периода од 15 дана буду изнад 10˚Ц почиње активност овог инсекта. Тада инсекти насељавају пшеницу и почињу са исхраном. Инсекат се храни изгризајући лисну масу између нерава. Током периода исхране праве карактеристична оштећења у виду трака ширине 1мм. При већим оштећењима напад је видљив и са веће удаљености. После обилне исхране за 2-3 недеље се повлачи у земљиште на дубину од неколико сантиметара. Стадијум лутке траје око 5-6 дана након чега се појваљује нови имаго.
      Штетне су и ларве и имага. С обзиром да је период активности имага и ларви веома развучен, рационалније је сузбијање одраслих јединки, али само при масовној појави и пре масовног полагања јаја. У противном, сузбијају се ларве, али у млађим стадијумима (Л₁, Л₂). Касније их је теже сузбити јер су обавијене слузастом материјом. Сузбијање вршити применом инсектицида а.м. делтаметрин у количини 0,2-0,3л/ха или алфа циперметрин у количини 0,1 – 0,12л/ха ламбда-цихалотрин у количини 0,2 л/ха или неки други регистровани инсектицид.

      Весна Нишавић Вељковић дипл. инг.
      ПССС Чачак

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.