- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 2 godine, 7 meseci ranije by Radulović Andrija.
-
AutorČlanci
-
10.06.2022 u 16:45 #521991Radulović AndrijaUčesnik
Agroekološki uslovi za proizvodnju leske
Leska je jedna od veoma korisnih voćnih vrsta, čije su plodove ljudi koristili od davnina za ishranu. Posle oraha ubraja se u najznačajnije jezgrasto voće .Lešnici imaju veliku hranljivu vrednost . Imaju visok sadržaj masti(50- 75%), belančevina (12-18%),mineralnih soli ( kalijuma , magnezijuma, fosfora i kalcijuma) i vitamina((A; B1, B5,C,P iE).
Leska dobro uspeva u brdskim predelima gde druge voćne vrste daju slabiji ekonomski efekat.Traži relativno skromnija ulaganja od drugih voćnih vrsta. Cena ploda leske je relativno stabilna.Plodovi se dugo čuvaju.
Najveći proizvodjači lešnika u svetu su:Turska , Italija,Španija,SAD…Najveći uvoznici lešnika su:Nemačka, Austrija, Rusija,Francuska,Engleska,Holandija . U Srbiji se proizvede oko 1000 tona lešnika godišnje tj.10% naših potreba .Osamdesetih godina se počinju podizati zasadi lešnika a do tada su bili kao živa ograda na okućnicama.
Lešnik živi oko 30 godina.Do pete godine može da da do 500 kg ploda.Od 10 . do 27. godine može da rodi po 3 tone ploda godišnje po jednom hektaru.
Za proizvodnju lešnika najbolje odgovara nadmorska visina do 600 m.Severoistočna, severozapadna i zapadna ekspozicija.Leska traži i visoku relativnu vlažnost 70-80% Padavine u junu i julu. Dobro podnosi niske zimske temperature. U periodu zimskog mirovanja izdržava temperaturu do – 300 C .U fazi cvetanja u periodu januar –februar optimalna temperatura je 12 0 ,maksimalna 20 0 a minimalna – 100 . U fazi oplodnje (maj) optimalna temperatura je 220 maksimalna 30 0minimalna100
Što se zemljišta tiče leska ne podnosi kisela zemljišta ispod PH 6.Traži dosta vode i rastresito zemljište .90% korenovog sistema nalazi se na dubini od 20 – 40 cm.Na kiselim zemljištima treba dodati odredjenu količinu krečnog materijala. Za poboljšanje stanja humusa dodaje se količina stajnjaka. Azot ,fosfor i kalijum nadoknadjuju se primenom mineralnih djubriva a sve u skladu sa izvršenom hemijskom analizom zemljišta koja je uslov za preporuku.
Radulović Andrija dipl ing. -
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.