Virus patuljavosti pšenice

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #524840
    Onć Jovanović Eleonora
    Učesnik

      Virus patuljavosti pšenice (Wheat dwarf virus – WDV), se najčešće ispoljava na poljima posejanim pšenicom, naročito u ranijim rokovima setve.U toku zime dolazi do proređivanja useva a trend propadanja pšenice se nastavlja i u toku prolrća. U usevu se uočavaju oazno zakržljali bokori koji zaostaju u porastu i kasnije se suše. Biljke su deformisane, žute boije, na listovima se uočavaju hlorotične mrlje i nekroza, klasovi su nepotpuno formirani.
      Ova pojava je uočena na značajnim površinama u Banatu i Bačkoj. Urađene su analize i testiranja na prisustvo virusa i utvrđeno je da su ispitivani uzorci pozitivni na prisustvo virusa Wheat dwarf, virusa koji prouzrokuje pojavu patuljavosti pšenice. Vektor,prenosilac ovog virusa je cikada Psammotettix alienus, koja je prisutna u Srbiji i javlja se tokom septembra i oktobra meseca. Virus patuljavosti pšenice (WDV) se ne prenosi semenom, biljnim sokovima ili zemljištem, već samo štetnim insektima – cikadama.
      Loša higijena polja, pre svega zakorovljenost i nezaoravanje žetvenih ostataka, omogućavaju ishranu ovih štetočina tokom leta i povećavaju brojnost ovog prenosioca virusa, koji u jesen sa korova, voćnih vrsta, prelazi novonikle useve strnih žita i ugrožava ih.
      Mere borbe suzbijanja: nakon nicanja strnih žita obavezno pratiti prisustvo i brojnost navedenih štetočina. Može se uraditi tretman semena nekim od sistemičnih insekticida. U suprotnom, potrebno je pratiti pojavu cikade-prenosioca virusa, kao i biljnih vašiju, koji su takođe prenosioci nekih virusa. Ukoliko se pojave navedeni insekti u stopi napada 10 %, treba izvršiti tretman. Za folijarne tretmane mogu se koristiti insekticidi iz grupe piretroida ili neki drugi koji su registrovani za suzbijanje vašiju ili žitnog bauljara.
      Eleonora Onć Jovanović
      PSSS Beograd

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.