- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 2 meseci, 3 nedelje ranije by Andrejić Dragana.
-
AutorČlanci
-
26.09.2024 u 19:55 #593344Andrejić DraganaUčesnik
VINARSKI REGISTAR
Pravna regulativa u oblasti vinogradarstva i vinarstva je usaglašena sa propisima EU. Pitanje vođenja Vinarskog registra je regulisano sledećim zakonskim i podzakonskim aktima: Zakon o vinu ( Sl. Glasnik br. 41/09 i 93/12); Pravilnik o sadržini i vođenju Vinarskog registra, kao i o obrascu zahteva za upis u Vinarski registar („Službeni glasnik RS“, broj 67/11 i 61/17); Prаvilnik о bližim uslоvimа u pоglеdu оbјеkаtа, prоstоriја, tеhničkih uslоvа, оprеmе, sudоvа i urеđаја, kао i stručnоg kаdrа kоје mоrа dа ispunjаvа prоizvоđаč širе, vina i drugih proizvoda kојi sе kоristе u prоizvоdnji vinа („Službеni glаsnik RS“, brој 48/10).
U ovim aktima su bliže definisani sledeći pojmovi: Vinarski registar jeste baza podataka o proizvođačima i njihovim vinima, kao i o drugim podacima u skladu sa zakonom. Proizvođač šire, vina i drugih proizvoda jeste pravno lice, odnosno preduzetnik koji se bavi proizvodnjom šire, vina i drugih proizvoda i koji je upisan u Vinarski registar. Tržišna vinska godina jeste godina u kojoj se u potpunosti ili delimično obavlja proizvodnja vina, odnosno drugih proizvoda i koja traje od 01.08. u godini u kojoj je obavljena berba grožđa do 31.12. naredne kalendarske godine. Prijava proizvodnje jeste godišnja promena podataka o proizvodnji šire, vina i drugih proizvoda od grožđa sa rodnih vinogradarskih parcela upisanih u Vinogradarski registar, odnosno od uvezenog grožđa, vina i drugih proizvoda za datu proizvodnu vinsku godinu koja se prijavljuje svake godine do 31.12. Prijava zaliha jeste godišnja promena podataka o zalihama vina i drugih proizvoda za datu proizvodnu vinsku godinu na dan 31.07. koju proizvođač i trgovac vinom koji ima prosek godišnje prodaje vina veći od 100.000 litara, prijavljuju svake godine do 31.08.
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede je nadležno za vođenje Vinarskog registra, utvrđivanje ispunjenosti uslova za proizvodnju vina, sektor poljoprivredne inspekcije i razvijanje elektronske baze podataka (softvera) za Vinarski registar, kao deo Vinogradarskog registra. Vinarski registar sadrži: podatke o proizvođaču vina (vinariji), podatke o zaposlenima, podatke o proizvodnim pogonima i skladištima, podatke o proizvodnji, sirovinama i gotovim proizvodima, podatke o tehnološkoj opremi, sudovima i laboratorijskoj opremi, podatke o godišnjoj prijavi proizvodnje, podatke o godišnjoj prijavi zaliha. Upis je zakonska obaveza i vrši se na osnovu zahteva koji se podnosi ministarstvu (VV2 obrazac). Uz zahtev se podnosi: izvod iz Registra privrednih subjekata; dokumentacija kojom se potvrdjuje ispunjenost uslova u pogledu stručnog kadra; dokumentacija kojom se potvrdjuje vlasništvo, zakup, odnosno korišćenje objekata, odnosno prostorija za proizvodnju vina; dokaz o uplaćenoj administrativnoj taksi za upis proizvođača u registar. Nakon utvrđivanja ispunjenosti uslova za proizvodnju vina (u pogledu objekata, prostorija, tehničkih uslova, opreme, sudova, uređaja, stručnog kadra), inspekcijska kontrola Ministarstva izdaje proizvođaču Rešenje o ispunjenosti uslova za proizvodnju vina i upis u Vinarski registar kojim se proizvođaču dodeljuje jedinstveni registarski broj. Obaveze proizvođača su: prijava proizvodnje svake godine do 31. Decembra, prijava zaliha na dan 31. jul svake godine do 31. Avgusta, promene (nova oprema, sudovi , novi proizvodi…) u roku od 15 dana od promene.
Dragana Andrejić, spec. struk. inž. prehrambene tehnologije, PSSS Kruševac
-
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.