Vađenje kikirikija – Jovan Sušić

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #594756
    Sušić Jovan
    Učesnik

      Od setve do vađenja plodova prođe 5 do 6meseci,zavisi od vremenskih prilika tipa zemljišta I sorte kikirikija kao I načina sadnje.U šabačkom region ima I ove povrtaske proizvodnje koja može zauzeti svoje mesto u plodoredu.

      Kao kod nekih kultura sušenje plodova odvija se na parceli ako to dozvole vremenske prilike ili na suvom provetrenom prostoru.

      Kod berbe se mora iskopati čitava biljka. Potrebno je okrenuti je naglačke i ostaviti da se prosuši kako uskladišteni plodovi kasnije ne bi trunuli. Danas mnogi uzgajivači koriste savremene poljoprivredne mašine koje ne samo da iskopaju biljku nego odmah i otresu s nje zemlju kao i je okrenu naglavačke. Prosečni prinos je oko 100 mahuna po kućici ili oko 3 000 kg/ha. Plodovi kikirikija vade se pre jesenjih mrazeva, po suvom i sunčanom vremenu. Zrelost kikirikija, tj. vreme vađenja, poznaje se po lišću koje dobije žućkastu boju. To je najčešće oko 10. Oktobra po umerenoj vlažnosti zemljišta da bi se lako otresla zemlja sa mahuna a one bolje osušile pre skladištenja.

      Čuvanje Kikirikija

      Kikiriki se može kupiti u rinfuzi ili se pakuje u plastičnoj prozirnoj ambalaži, u ljusci ili oljušten, gramature od 200 – 250 g. Ako ga kupujete u rinfuzi, svakako obratite pažnju da je kikiriki pokriven zaštitnom folijom ili u odgovarajućim posudama s poklopcem i da dugo ne stoji. Uopšteno, bez obzira na način prodaje, proverite da na ljuskama nema znakova vlage ili oštećenja od insekata. Ako je moguće, kikiriki pomirišite kako biste se uverili da nije užegao ili ustajao.

      Neoljušteni kikiriki čuvajte na hladnom, suvom i tamnom mestu. Njegovu trajnost možete povećati na devet meseci ukoliko ga čuvate u frižideru. Očišćena zrna kikirikija držite u dobro zatvorenoj posudi u frižideru ili zamrzivaču jer izlaganje toploti, vlazi ili osvetljenu može dovesti do užeglosti zrna. Čuvajte ih u frižideru oko tri meseca, a u zamrzivaču do šest meseci. Pre spremanja nemojte ih usitniti, već to učinite neposredno pre konzumacije ili upotrebe u pripremi jela. Probajte na manjim površinama.

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.