Uticaj visokih tempertura kod goveda – Predrag Janković, PSSS Niš

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #568016
    Janković Predrag
    Učesnik

      Uticaj visokih tempertura kod goveda
      Kada je temperatura spoljne sredine iznad 24°C smanjuje se konzumiranje hrane i dolazi do opadanja proizvodnje mleka. Iz napred iznetog može se zaključiti da visoka temperatura dovodi do smanjenja apetita što za posledicu ima smanjenje količine mleka. Kada temperatura pređe 27-28°C i ako je vlaga vazduha oko 80 % dolazi do toplotnog stresa i drastičnog smanjenja produkcije mleka. Toplotni stres više utiče na visoko proizvodne krave nego na nisko produktivne.
      Kod ovakvog stanja veoma je važno smanjiti temperaturu i isprovocirati krave da uzimaju hranu. Najjednostavniji način je kravi davati hranu u ranim jutarnjim satima I noćnom periodu kada je nešto hladnije. Pored ovoga pribegavamo još nekim metodama rashlađivanja kao što su pravljenje promaje, ventilatori koji mogu biti horizontalni i vertikalni. Ovim metodama omogućavamo da kravi pospešimo apetit, a samim tim i povećamo produkciju mleka. Pored toga obezbediti da krave stalno imaju na raspolaganju svežu pitku vodu.
      Temperatura vazduha iznad 30 ºC za svaku životinju predstavlja izuzetno veliki stres.
      Kod krava i proizvodnje mleka taj se stres manifestuje kroz manju konzumaciju hrane, veće potrebe za svežom pitkom vodom, i na kraju opadanjem proizvodnje mleka koja se može u letnjim mesecima smanjiti i do 50 %. Uz visoke temperature posebno je važan i negativan uticaj visoke vlage u vazduhu. Koliko parametar vlage utiče na proizvodnju mleka vidi se iz činjenice da se kod temperature vazduha od 28 ºC i vlažnosti 30 % goveda praktično ne nalaze u stresu, ali temperatura od 30 ºC i vlažnosti od 85 % karakteriše se kao izuzetno jak stres za životinju.
      Ovakve visoke temperature u kombinaciji s visokom vlažnošću vazduha mogu imati smrtonosne posledice pa je izuzetno važno da se svak stočar pripremi kako bi se gubici sveli na najmanju moguću meru.
      – Životinjama osigurati dovoljne količine pitke i sveže vode. Životinje s niskom proizvodnjom mleka kod temperature od 15 ºC troše oko 60 litara vode na dan, dok životinja koja proizvodi oko 35 litara mleka dnevno i pri temperaturi okoline oko 30 ºC popije dnevno i preko 150 litara vode. Životinja koja ne dobije dovoljne količine vode slabije konzumira hranu za 25-30 % što posledično vodi i ka manjoj proizvodnji mleka.
      – U obroku krava povećati nivo unosa energije kako bi se smanjio nedostatak energije izazvan smanjenom konzumacijom hrane.
      – Krave hraniti u hladnije doba dana (kasno uveče ili rano ujutro) te paziti da ne zaostaje stara hrana koja se lako kvari te je životinje ne žele uzimati.
      – Paziti da staja nije prenaseljena grlima goveda.
      – Održavati higijenu staje, redovno menjati prostirku i redovno raditi dezinfekciju objekta kako bi se smanjio broj muva i komaraca.
      – Postaviti dodatnu ventilaciju unutar objekta (posebni ventilatori) te koristiti sistem hlađenja hladnom vodom.
      Zaključak je da životinje to jest goveda muzne krave bolje podnose niske temperature nego visoke,tako da sada imamo problem sa proizvodnjom mleka leti nego zimi,svaka krava zimi može da podnese temperaturu i do -10 stepeni samo da nije na mokra i na peromaji,a leti preko 30 stepeni dolazi do toplotnog stresa i opadanja proizvodnje mleka,obezbediti dovoljne količine vode,redovno izbacivanje stajnjaka.
      Janković Predrag dipl.ing.polj.

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.