Ustilago maydis Mehurasta gar kukuruza

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #523629
    Nevzatović Jelena
    Učesnik

      Ustilago maydis – Mehurasta gar kukuruza

      To je jedna od najraširenijih bolesti kod nas, a prvo se uočava na mladom kukuruzu kada dosegne visinu od 30 do 50 cm i to na mestima gde se nalazi mlado meristemsko tkivo.
      Biljka može biti zaražena tokom cele vegetacije, a oboleti mogu svi organi biljke dok god rastu, dok u njima ima meristema. Kako joj i sam naziv govori prepoznaje se po mehurastim izraslinama različite veličine. U našim uslovima bolest je na mladim biljkama retka, te se obično javlja u kasnijim fenofazama.
      Na lišću su tumori smešteni uz glavnu žilu, a najveći se razvijaju na stabljici i mogu dostići više od 30 cm u prečniku, ali najčešće su veličine od 15 do 18 cm. Na metlici i klipovima, ali nikada na stabljici, infekcije mogu biti brojne, pa se razvije više manjih ili većih mehura. Oni su u početku svetle sivo-zelene, a kasnije poprimaju tamno sivu boju, raspucavaju se i iz njih se oslobađa crna praškasta masa spora gljiva.
      Najbolja mera borbe protiv ove bolesti je setva otpornih hibrida, kao i poštovanje plodoreda. Hemijska zaštita se u pravilu ne sprovodi, a jedina aktivna materija za njeno suzbijanje je kaptan.
      Postojeća istraživanja dokazuju da se češće javlja u sušnim i toplim godinama, verovatno jer je kukuruz tada slabiji i manje otporan, a upravo takva je bila i ova godina. Jači intenzitet je kada se u vreme metličanja i svilanja smenjuju razdoblja suvog i vlažnog vremena, opet zbog stresa kom su biljke izložene.
      Osetljivost na infekciju mogu povećati mehanička oštećenja nastala prilikom obrade tla, olujnog nevremena (grad, vetar), napada insekata, zakidanja metlica i slično.

      Jelena Nevzatović
      PSSS Poljosavet doo Loznica

      Attachments:
      • IMG_20220812_175819.jpg
      • IMG_20220812_175924.jpg
    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.