- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 4 godine, 6 meseci ranije by Đurić Milenko.
-
AutorČlanci
-
30.06.2020 u 11:58 #516601Đurić MilenkoUčesnik
Usevi kukuruza posle poplave
Poplave nanose velike štete poljoprivrednoj proizvodnji. Kukuruz kao najzastupljenija biljka na našim prostorima u plodoredu je procentualno i najviše oštećen ukoliko se poplave dešavaju u periodu april – septembar. Intenzitet oštećenja od poplava je veći ukoliko su se poplave desile u ranijim fazama razvoja kukuruza.
Ove godine u Centralnoj Srbiji zbog dužeg roka setve kukuruza, setve kukuruza posle ozimih krmnih biljaka i prvog otkosa lucerke usevi kukuruza su se nalazili u različitim fazama polovinom juna kada je došlo do izlivanja reka i potoka. Tome treba dodati i neuobičajeno niže temperature u maju i junu koje nisu pogodovale rastu kukuruza kao toploljubivoj biljci. Kukuruz se nalazio u fazi 3do 4 lista pa sve do faze V12 za rane hibride iz ranih rokova setve. Posebna specifičnost ovog dela Srbije je i usitnjenost parcela tako da se veličina parcela pod kukuruzom kreće od 15 ari pa do 2 do 3 hektara.
Ukoliko je voda samo prošla preko parcele, bez dužeg zadržavanja, česta je slika i da su biljke u zavisnosti od intenziteta bujice povijene manje ili više na jednu stranu, takve useve je neophodno međuredno kultivirati ukoliko visina stabla kukuruza to dozvoljava da bi se izvršilo provetravanje zemljišta i omogućio brži rast korena. U ovakvim slučajevima preporučena je primena aminokiselina i folijarnih đubriva da bi se biljke oporavile od stresa.
Na mnogim parcelama usev je oštećen na celoj površini tako da je neophodno presejavanje. U slučaju presejavanja cele parcele potrebno je sačekati da se zemljište prosuši jer ako je zemljište vlažno narušićemo fizička svojstva zemljišta upotrebom mehanizacije. Upotreba mehanizacije u ovim parcelama je vezana za period ležanja vode i nanose mulja koje je voda donela sa sobom. Ako se voda ranije povukla sa parcele i ako su nanosi manji mogu se primeniti i oruđa koja se koriste za redukovanu obradu, dok u slučaju dužeg ležanja vode i većih nanosa, kad se steknu uslovi, može se obaviti plitka obrada.
Poljoprivrednicima problem predstavlja ukoliko je jedan deo parcele oštećen a drugi nije pa se odluka o presejavanju teže donosi. Na donošenje odluke utiče više faktora: ukupna veličina parcele, veličina dela parcele koja je oštećena, da li su oštećenja na jednom mestu ili na više delova parcele (sredine, krajevi). U ovakvim slučajevima je i upotreba mehanizacije ograničena i zahtevna pa se odluka teško donosi da li pokušati sa presejavanjem delova parcele ili presejati celu parcelu što je u nekim slučajevima i jedino rešenje a i sa ekonomske tačke isplativije .
Pre bilo kakvih radova potrebno je očistiti parcele od čvrstih nanosa, kamena, drveća i sl. Ovo se može uraditi ili ručno ili mašinski. Sledeća važna odluka je i izbor hibrida za setvu. U kasnim rokovima kada se setva očekuje krajem juna ili početkom jula treba izabrati hibride kukuruza FAO 100, 200 i 300. U normalnim uslovima u daljem periodu naknadno posejani kukuruzi se mogu koristiti za pravljenje silaže i za berbu u klipu ili zrnu uz dodatno sušenje. Upotreba đubriva se može svesti na minimum i to samo do 50 kg/ha azotnog đubriva pre setve.
Milenko Đurić, savetodavac za ratarstvo
PSSS ,,Poljosavet” doo Loznica -
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.