Uništavanje miševa i pacova

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #523224
    admin
    Učesnik

      УНИШТАВАЊЕ МИШЕВА И ПАЦОВА

      Мишеви и пацови, посебно оне врсте које живе у близини домаћих животиња и човека, могу бити великог броја узрочника болести и узрочници великих економских штета. Зато је битно да се акције дератизације спроводе редовно и систематски.
      Борба са мишевима и пацовима, који се налазе у сточарским објектима, магацинима, кланицама и млекарама, као и у урбаним срединама спроводи се на основу основних биолошких карактеристика ових штеточина.
      Од објеката на сточарским фармама највише су заступљени они објекти у којима се налазе животиње и храна. Мишеви углавном бораве на таванима и у близини хране. У стаје улазе само повремено и могу се видети у канализацији и вентилационим отворима.
      Борба против мишева и пацова у свим објектима и срединама где бораве животиње и где се складишти спроводи се углавном хемиским методама. Најбољи ефекат се постиже применом хемиских средства у виду чврстих и течних мамаца. Применом осталих метода ефекат је веома мали. За сузбијање мишева од ратицида користе се углавном спори отрови. У зависности од средине где се изводи сузбијање, за носаче мамца се користе житарице, месна, млечна хранива.
      Познато је да мишеви имају веома добру адаптивну способност, осим што могу бити присутни у објектима где бораве људи и животиње, могу да живе на екстремно ниским температурама које се крећу, од -18°С – -25°С. Уништавање мишева у коморама хладњача са смрзнутом рибом може се спроводити на два начина, хемиским путем и фумигацијом. Коришћењем мамаца са спорим отровима-антикоагулантима постижу се добри резултати. Ако у хладњачама има више врста меса и рибе спроводи се фумигација. Тада се као фумигант користи СО2 који не утиче штетно на месо, а уништава мишеве.
      Уништавање пацова у стајама за животиње спроводи се претежно хемиском методом, уз примену мамаца са спорим отровима или фумигацијом. Избор ратицидног средства зависи од густине популације пацова у објекту. Брзи или жестоки отрови се ретко користе у објектима за животиње. Ако је неопходно брзо и ефективно уништење пацова, могу се користити и жестоки отрови у облику свежих или готових мамаца, уз поштовања свих мера предострожности.
      За уништавање пацова, највише се користе спори отрови-антикоагуланти, који се такође примењују у виду свежих или готових мамаца. То су Антиколин, Кумахлор, Куматетраил, Дицусат, Росол и др. За успешну борбу против пацова у спољној средини користе се фумиганти. Од њих посебан значај има гас фосфор-водоник који се развија из препарата Фостоксина и Деатина. Убацивањем пелета или гранула ових прпарата у активне рупе са пацовима, развија се гас под земљом, а гужвама сламе затворе сви излази и тако се уништавају глодари у ходницима под земљом.

      Александар Цанић
      Саветодавац за сточарство ПССС Јагодина

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.