- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 9 godine, 3 meseci ranije by Stojković-Jevtić Snežana.
-
AutorČlanci
-
09.10.2015 u 16:07 #513058Stojković-Jevtić SnežanaUčesnik
Visoki i stabilni prinosi poljorivrednih biljaka ne mogu se postići bez primene fosfora. Pored povećanja prinosa, fosforna đubriva pospešuju razvoj korenovog sistema biljaka, potenciraju bokorenje i obrazovanje više listova, povećavaju usvajanje azota, povećavaju sadržaj proteina i fosfora u biljkama, poboljšavaju hranljivost i svarljivost biljne mase. Fosfor se u zemljištu nalazi u organskom i neorganskom obliku. U neorganskom obliku ima ga u zemljišnom rastvoru, na adsorptivnom kompleksu u raznim fosfornim mineralima. Biljka usvaja fosfor u obliku H2PO4 i HPO4 jona. U kiseloj sredini preovladava H2PO4 jon , u neutralnoj i alkalnoj HPO4 jon. Za većinu gajenih biljaka fosfor je najpristupačniji u intervali pH vrednosti od 5,5 do 7,0. Pri ovoj pH vrednosti najmanja je fiksacija fosfora i njegovo prevođenje u teže pristupačne oblike. Na pristupačnost fosfora u zemljištu utiče veći broj faktora. Veliki uticaj ima pH vrednost. Pri nižim pH vrednostima smanjuje se rastvorljivost fosfora zbog povećane jonizacije hidroksida i aktivnih grupa Al i Fe silikata. Tada nastaju teško rastvorljivi Al i Fe fosfati. Fosfor se može vezivati i na gline zasićene Ca što je karakteristično za karbonatna zemljišta. Jedan od oblika vezivanja fosfora je i vezivanje fosfora putem mikroorganizama. Mikroorganizmi usvajaju fosfor, ugrađuju ga u svoj organizam, a nakon njihove smrti fosfor postaje dostupan biljkama i mikroorganizmima.U zemljištu fosfor brzo prelazi iz lako u težeratsvorljiva jedinjenja. Na taj način se fosfor veže u zemljištu – fiksira i postaje teže pristupačan biljkama. Fosfor se u zemljištu nalazi i u nezamenljivom obliku – to je rezervni oblik fosfora u zemljištu. Rezervu fosfora u zemljištu čine fosforni minerali i razna organska fosforna jedinjenja. Iz minerala fosfor se oslobađa njihovim raspadanjem a iz organskih jedinjenja mineralizacijom , tj. radom mikroorganizama.
Simptomi nedostatka fosfora na biljkama su smanjen porast biljaka, sitniji listovi, opadanje starijeg lišća pre vremena. Tipičan simptom nedostatka fosfora u zemljištu je intenzivna sinteza antocijana, pa listovi dobijaju ljubičastu boju na rubnom i donjem delu.
Za naša zemljišta može se reći da su uglavnom slabije snabdevena lakopristupačnim fosforom, pa je za uspešnu biljnu proizvodnju nepohodno đubrenje, jer se na taj način osiguravaju stabilni i visoki prinosi.
Fosfati se ne ispiraju iz zemljišta, niti ih biljke usvajaju više od svojih potreba, pa se fosforno đubrivo može unositi svake druge ili treće godine u većim količinama.dipl. ing. Snežana Stojković – Jevtić
-
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.