Uljana repica-Nikoletić Miloš

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #517937
    Nikoletić Miloš
    Učesnik

      Uljana repica postaje vrlo značajna industrijska kultura , a naročito uljna. Njena proizvodnja je zasnovana da bi se dobilo seme koje sadrži od 40-48% ulja i 15-25% belančevina. Veliki značaj ima i u dobijanju biodizela . Računa se da jedan hektar može dati do 400 l biodizela.
      Najveće površine su zasnovane pod ozimom uljanom repicom. Za projektovan prinos traži duboka, plodna, rastresita zemljišta, neutralne do blago alkalne reakcije. Kod nas u Šumadiji nema puno takvih zemljišta , ali daje zadovoljavajuće prinose i tamo gde je primenjena puna agrotehnika i gde zemljišta nisu teška i zbijena.
      Plodored treba poštovati i ne sejati uljanu repicu u monokulturi. Predusevi treba da daju vreme da bi se obavila kvalitetna obrada zemljišta , a to su oni koji rano napuštaju parcele kao stočni grašak, rani krompir i strnine, naročito rani ječam. Nakon skidanja preduseva odmah uraditi ljuštenje strništa do dubine 10-12 cm , a ako se zaoravaju žetveni ostaci tada se obavlja na dubinu 12-15 cm.
      Najmanje dvadesetak dana, a bolje je što više obaviti osnovnu obradu na dibinu 25-30 cm. Uraditi zatvaranje brazde i ravnanje površine. Treba da se da vremena nakon obavljene osnovne obrade kako bi se izbeglo neujednačeno nicanje, koje povlači puno problema.
      Primenu mineralnih đubriva uraditi nakon provere kvaliteta zemljišta i dobijene preporuke. Ako to nije urađeno orijentaciono upotrebiti 100-120 kg azota, 80-100 kg fosfora i 130-150 kg kalijuma. Azot se do 1/3 upotrebi predsetveno, a ostatak u proleće kao prihrana.
      Predsetvenom pripremom treba stvoriti fino usitnjen gornji sloj zemljišta koji će stvoriti uslove za setvu na preporučenu dubinu.
      Optimalno vreme setve uljane repice je kraj avgusta do polovine septembra. Kad ima dovoljno vlage nikne za 4-6 dana. Preporuka je da se izbegava setva van optimalnog roka. Rani termin setve od 25.08-10.09. u pravilu daje dobro razvijen korenov sistem i dobro razvijenu biljku.
      Setva se obavlja na razmak od 20-30 cm, najbolje na 25 cm i na dubinu 2-3 cm. Nikne oko 70% posejanih biljaka,okom zime propadne još 30%. U žetvi bi trebalo da bude 45-50 kod hibrida i 45-60 kod sorti biljaka po m². Treba poštovato preporuku proizvođača semena o broju biljaka po jedinici površine. Ako je suvo vreme bez padavina nakon setve treba povaljati površinu parcele radi boljeg kontakta semena i zemljišta.
      Vremenom setve spada u ozime kulture i time bi trebalo da izbegne do žetve sušni period i visoke dnevne temperature. Pogodno je i to što setva pada u vreme kada nema mnogo poljskih radova.
      Žetva se obavlja do i oko polovine jula pa ostavlja dosta vremena za pripremu parcele za naredni usev.
      Može se slobodno reći da je i cena zadnjih godina dobra pa i to treba imati u vidu.
      Stočari kao sporedan proizvpd mogu koristiti repičinu pogaču koja ima visok procenat proteina
      Uljana repica ima svoju ulogu i u proizvodnji meda. Med od nje je kvalitetan. Važno je reći da je to prvi med u godini.

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.