Trulež plodova jabuke i kruške

  • This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 4 nedelje ranije by Ljiljana Stojković-Jovanović.
Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #599440
    Ljiljana Stojković-Jovanović
    Učesnik

      Simptomima truleži ploda (Monilia fructigena) prisutni su u zasadima gde nije sprovedena adekvatna hemijska zaštita i u voćnjacima koji nisu u intenzivnoj proizvodnji.

      Ova gljiva prezimljava u vidu micelije na zaraženim plodovima, a širi se putem konidija. U toku vegetacije infekcija plodova se najčešće ostvaruje preko povreda nastalih od grada, vetra, insekata itd. Zaraženi plodovi opadaju ili ostaju na stablu u vidu mumija. Takođe, plodovi mogu biti zaraženi i tokom skladištenja gde ova gljiva prouzrokuje crnu trulež.

      Simptomi ovog patogena se ispoljavaju u vidu pojave smeđih pega, uglavnom na mestima povreda, gde dolazi do sporulacije gljive u vidu  koncentričnih krugova. Razvojem gljive dolazi do širenja pega pri čemu ceo plod može biti zaražen i dolazi do njegovog sušenja. Suvi plodovi opadaju ili ostaju na granama i predstavljaju izvor infekcije za sledeću godinu.

      U cilju zaštite jabuke i kruške od ovog patogena veoma su važne preventivne mere kao što su:

      –        sakupljanje i uništavanje zaraženih plodova;

      –        rezidba i uklanjanje suvih grana, kao i njihovo iznošenje i spaljivanje;

      –        formiranje rastresite krune voćaka;

      –        suzbijanje insekata radi sprečavanja oštećenja.

      Hemijske mere zaštite u cilju sprečavanja pojave truleži u skladištu preporučuju se u fazama sazrevanja plodova nekim od registrovanih fungicida. Veoma značajna mera je i primena preparata na bazi bakra u jesen kada opadne 70% lisne mase i nakon rezidbe nekim od preparata na bazi bakra.

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.