TRULEŽ GLAVICA CRNOG LUKA-PSSS ŠABAC

  • This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 3 nedelje ranije by Maksimović Slavica.
Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #599988
    Maksimović Slavica
    Učesnik

      Vadjenje luka se mora obaviti po suvom vremenu i umerenoj prosušenosti zemljišta, odnosno u danima kada meteorolozi najavljuju barem nekoliko dana suvog vremena, kako bi se glavice u polju dobro prosušile. Kašnjenjem u vadjenu smanjuje se kvalitet glavica, teže se čuvaju i raste opasnost od razvoja prouzrokovača truleži. Pri povoljnim uslovima za razvoj bolesti gljive iz roda Botrytis mogu izazvati velike štete koje se ogledaju u
      propadanju lisne mase, smanjenju prinosa i kvaliteta lukovica. Sve vrste lukova, kako gajenih, tako i onih iz spontane flore mogu biti njihovi domaćini.
      Botrytis allii je uzročnik truljenja glavica u polju koje se nastavlja i kasnije, tokom skladištenja. Često se ova vrsta u polju razvija u latentnom obliku ( bez vidljivih posledica), a trulež se jače razvija u skladištima nakon mesec dana
      čuvanja luka. Simptomi truleži javljaju se prvo na vratu lukovice. Patogen zatim prodire u unutrašnjost glavice, zbog čega ovojne ljuspe poprimaju tamniju boju, a izmedju njih se formira beličasta micelija sa konidijama. Ovakve lukovice su podložne bakterijskoj vlažnoj truleži. Vrlo retko ovaj patogen izaziva simptome na listu koji su u vidu sitnih belih pega sa udubljenjima slamaste boje. B.cinerea takodje izaziva trulež glavica, slično kao prethodni patogen. Simptomi oboljenja se manifestuju u vidu beličastih pega s oreolom svijetlo-zelene boje. Slične simptome mogu izazvati tripsi ili neki herbicidi, ali bez prisustva oreola. Pri povoljnim uslovima pege se šire, listovi nekrotiraju i izumiru. Sa zaraženim lukovicama parazit dospeva u skladište, a ako se zaraza na vreme ne otkrije trulež će se proširiti i na zdrave lukovice.
      U zaštiti od ovih patogena najvažnija je upotreba zdravog semena i rasada.
      Preporučuje se trogodišnji plodored, uklanjanje ovojnih liski prilikom
      vadjenja luka i prosušivanje lukovica pre unošenja u skladište.
      Pri pojavi simptoma na listu treba primeniti neki od preparata iz grupe
      „botricida“ (Signum, Switch 62,5 WG ili Teldor SC 500 ) Ako je u pitanju plastenička proizvodnja mladog luka prskanje izostaje zbog karence pa se treba posvetiti preventivi.
      PSSS ŠABAC, Slavica Maksimović savetodavac za zaštitu bilja

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.