Trihineloza

  • This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 2 godine ranije by admin.
Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #522380
    admin
    Učesnik

      ТРИХИНЕЛОЗА

      Трихинелоза је паразитска болест коју изазива паразит трихинела спиралис (Tricihinella spiralis). Трихинелоза је веома популарна болест на сеоским домаћинствима, нарочито у зимским периодима када је активан свињокољ. Трихинелоза није само занимљива и позната као беолест животиња него као и болест људи. Трихинелоза спада у групу зооноза, што значи да може да се пренесе са животиње на човека и обрнуто са човека на животиње. И људи и животиње обољевају од трихинелозе на исти начин, конзумирањем месо које у себи садржи учаурене ларве трухинеле.
      Како долази до оболљења људи од трихинеле. У неадекватним оборима и боксевима где бораве свиње,свиња врло често може да поједе пацова или миша који у себи имају учаурене ларве трихинеле и тако су доспеле у желудац свиње. Под дејством желудачних сокова из чауре се ослобађају ларве. Трихинела тако одлази до танког црева где се смести, а после неколико дана постиже и полну зрелост. Пошто је трихинела паразит она ће искористити домаћина и тако продужава врсту што је суштина постојања сваког живог бића. После оплодње мужјаци угину, а женке полажу јаја у слузокожи танког црева. Младе ларве напуштају танко црево и путем лимфе прелазе у крвоток, крв их даље носи до мишића, а у мишићима ће се ларве учаурити и тко учаурене могу да проведу године у новом домаћину. Тада људи за време свињокоља закољу свињу, од ње направе кобасице или конзумирају месо на други начин и тако се циклус понавља. Животиње се могу заразити и изметом друге животиње која се тек заразила трихинелом. Људи обољевају од трихинеле тако што конзумирају месо заражено овим паразитом, а није довољно термички обрађено. Најчешће су то сухомеснати производи и производиод меса које није довољно кувано. Висока температура убија ларве, али месо мора бити дуго изложено довољно високој температури.
      Први симптоми трихинелозе могу се јавити пар дана након конзумирања зараженог меса. Док се ларве развијају у танком цреву, јављају се стомачне тегобе као што су мучнина, повраћање, гађење, болови у желуцу и пролив. Након 10-15 дана од конзумирања меса, јављају се нови симптоми, оплођене женке у слузокожи танког црева су положиле ларве. Кад младе ларве напусте танко црево и уђу у крвоток и одлазе у мишиће који су најбоље прокрвљени и богати кисеоником. Ларве тада улазе у дијафрагму, међуребарне мишиће, мишиће врата, затим у језик и мишиће за жвакање. Симптоми који су карактеристични за ову фазу су висока температура, бол у мишићима, отежано гутање по некад оток лица и очних капака, а све ово може да потраје 3-4 недеље. Када су се ларве сместиле у мишиће и крене њихово учуравање смирују се упале и симптоми се полако губе. У раној фази заразе могуће је лечење, ако се ларве учауре у мишиће тада јединка постаје доживотни домаћин трихинеле.
      Како избећи трихинелозу. Учаурену трихинелу можемо унети конзумирањем меса домаће и дивље свиње. Најсигурнији начин заштите од трихинеле јесте да месо које је планирано за конзумацију се однесе на преглед код ветеринара, где ће се извршити преглед и установити да ли у месу има чаура трихинеле. За узорак се узима део мишића дијафрагме, то је један од мишића у ком се највећи део ларви учаури. Тек када ветеринар установи да је месо безбедно може да се конзумира.

      Александар Цанић ПССС Јагодина

      Attachments:
      • file_248161d.jpg
    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.