- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 3 meseci ranije by Ilić Danijela.
-
AutorČlanci
-
21.10.2024 u 08:57 #594545Ilić DanijelaUčesnik
<p style=”text-align: center;”>Технологија производње белог лука јесењака</p>
Садња белог лука јесењака се обавља половином октобра месеца, како би биљке до зиме развиле 3-4 листа. Бели лук почиње да ниче на температури од 3 до 5 степени, а оптимална температура његовог раста је 15-20 степени. За успешан раст изискује постојану земљишну влажност и релативно високу влажност ваздуха (80%), посебно у фази ницања и пуног раста лишћа. Смањена влажност изазива рано подгоревање и сушење листова што проузрокује скраћење вегетације и формирање ситних главица. Наводњавање или веће падавине у време формирања и зрења главица погоршавају квалитет производа. Најбољи ретултати у производњи белог лука се постижу на плодним земљиштима добре структуре, повољног водно-ваздушног режима, неутралне или слабо алкалне реакције.Добри предусеви лука јесењака су културе које рано напуштају парцеле и остављају земљиште у незакоровљеном стању а то су: стрнине, парадајз, паприка и махунарке. Пожељно је да се лук на исту парцелу врати после 5 година јер то представља најсигурнију и еколошки прихватљиву меру борбе против лукове нематоде.
Бели лук не подноси директно ђубрење стајњаком јер се тако продужава вегетација и погоршава квалитет. Растурање и заоравање згорелог стајњака потребно је обавити пре основне обраде земљишта за сетву/садњу предусева. Бели лук позитивно реагује на примену минералних ђубрива. Количина и комбинација NPK ђубрива које треба применити зависе од планираног приноса и садржаја храњивих материја у земљишту утврђених агрохемијском анализом земљишта. Норме ђубрива крећу се од 50-100 kg азота, 60-100 kg фосфор и 80-120 kg калијума по хектару. Половина фосфора и калијума може се унети при основној обради, а остатак приликом предсетвене припреме земљишта. Део азотног ђубрива може се употребити у пролеће за прихрањивање.
Основна обрада земљишта се обавља крајем лета или почетком јесени на дубини од 25-30 cm, а предсетвена припрема земљишта на дубини од 8-10 cm. За садњу белог лука би требало употребити што крупније луковице и само крупне ченове. Неколико дана пред садњу врше се одвајање ченова који се класирају по величини и третирају одговарајућим хербицидима. За садњу једног хектара, обзиром на различиту крупноћу, потребно је од 1000-1500 kg ченова. Уколико се сдања обавља ручно, ченови се полажу усправно, убадају у земљу делом којим су били срасли за плитицу из кога избијају жиле. Мотиком се отвара бразда у коју се саде два реда на 20 cm, a земља која се скида том приликом користи се за покривање претходне бразде са два реда. На сваке три бразде или шест редова требало би оставити размак од пола метра. У реду се сади на растојању од 10 cm. Овако обавњена садња у шестореде траке омогућава лак приступ биљкама прилико неге усева у току вегетације. Садња се обавља на дубини од 6-7 cm. Механизована садња белог лука се обично изводи адаптираним садилицама за кромпир.
Бели лук јесањак се рано у пролеће може користити као млад лук. Приноси зрелих главица се крећу од 7 до 10 t/ha.
Данијела Илић, маст.инж.пољопривре
-
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.