- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 2 meseci, 1 nedelja ranije by Stanković Violeta.
-
AutorČlanci
-
12.11.2024 u 11:23 #595638Stanković VioletaUčesnik
Луцерка је најважнија крмна култура, а највећи проблем у њеној нези је заштита од корова. Најзначајнији корови у усевима луцерке су различити у различитим фазама развића. У фази сетве и заснивања: пепељуга, жабља трава, мишјакиња, троскот (једногодишњи широколисни корови). У каснијој експлоатацији: дивљи сирак, паламида, њивски попонац, вилина косица, пиревина, коровско просо, хоћу-нећу, маслачак, штавељ. Предности редовног сузбијања корова су у томе што је усев чист целе године и у доброј кондицији је током експлоатације (дужи низ година). Самим тим се добијају виши приноси сена, бољег квалитета. Највећи проблем у луцерки у првом откосу је појава корова хоћу-нећу(тарчужак). Овај коров се појављује рано, некада и пре кретања луцерке. Код луцерке која је старија дешава се да прерасте усев. Тамо где је присутан овај коров добија се сено лошијег квалитета које стока нерадо једе. Велики проблем у луцерки су широколисни корови, а третмани против њих могу се обавити у фази мировања вегетације и у рано пролеће после кретања луцерке и корова. Сузбијање усколисних корова се може обавити и касније током вегетације(поштујући каренцу препарата).
У фази мировања вегетације могу се применити хербициди на бази а.м. метрибузин или тифенсулфурон-метил. Ови хербициди се примењују искључиво у фази мировања луцерке, пре ницања корова или када су корови у фази активног пораста, од фазе котиледона до максимално развијена четири листа. Уколико се примене касније могу да изазову жутило надземног дела луцерке. Применом ових хербицида сузбијају се једногодишње широколисне коровске врсте.
У фази после кретања вегетације се могу применити хербициди на бази а.м. имазамокс (луцерка у заснивању у фази друге тролиске и заснована луцерка када је висине 8cm). Сузбија усколисне коровске врсте као што су: мухар зелени (Setaria viridis), мухар сиви(Setaria glauca), дивљи сирак из семена (Sorghum halepense).Од широколисних коровских биљака сузбија : липица теофрасова (Abutilon theophrasti), штир обични (Amaranthus retroflexus), амброзија пеленаста (Ambrosia artemisiifolia), вијушац њивски (Bilderdykia convolvulus), хоћу нећу (Capsella bursa-pastoris), пепељуга обична (Chenopodium album), татула (Datura stramonium), дворник обични (Polygonum persicaria), горушица пољска (Sinapis arvensis), помоћница (Solanum nigrum), боца обична (Xanthium strumarium).
а.м.бентазон (усев висине 10-15cm, корови у фази 2-6 листова). Од једногодишњих корова добро сузбија: Штир обични (Amaranthus retroflexus), видовчица (Anagalis arvensis), пепељуга обична (Chenopodium album), татула (Datura stramonium), броћика-лепуша (Galium aparinae), птичји дворник (Polygonum aviculare), горушица њивска (Sinapis arvensis), помоћница (Solanum nigrum), чичак (Xanthium strumarium). Од вишегодишњих маслачак (Taraxacum officinale).
а.м. 2,4D (после ницања усева и корова до фазе треће тролиске) у младој и заснованој луцерки. Од једногодишњих широколисних корова добро делује на корове као што су: срцолика пепељуга (Chenopodium hybridum), теофрастова липица (Abutilon theophrasti), врсте из рода дворника (Polygonum sp.), вијушац(Bilderdykia convolvulus) и једногодишња млечика (Sonchus asper). Од вишегодишњих корова добро сузбија врсте из рода штавеља или кисељака (Rumex sp.), паламиду (Cirsium arvense), попонац (Convolvulus arvensis), ладолеж (Calystegia sepium) и млечику (Sonchus arvensis).
Када се примена хербицида обавља у фази после кретања вегетације (фебруар,март) третман обавити у најтоплијем делу дана, јер је адсорбција препарата од стране биљака, интезивнија на вишој температури (за то доба године) и бољи је ефекат третмана.
-
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.