Suybijanje poljskih glodara

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #600512
    Biljana Pavlović
    Učesnik

      Poljski glodari uništavaju useve, oštećuju zasade, zagađuju i oštećuju uskladištene proizvode. Poslednjih godina dolazi do njihovog prenamnožavanja i pojave šteta na velikim površinama, koje mogu dostići ogromne razmere. Najpogodnije godišnje doba za životni ciklus glodara je jesen. Kod nas su dominantne i štetne vrste kao što su voluharice (poljska voluharica (Microtus arvalis), podzemna voluharica (Pitymys subterraneus), vodena voluharica (Arvicola terrestris), poljski miš (Apodemus spp.), i hrčak (Cricetus cricetus). Brojnost populacija ovih vrsta varaira iz godine u godinu iako su one stalno prisutne na obradivim površinama. Prvi znaci da su prisutni na njivi je veliki broj rupa u zemlji. Za efikasno suzbijanje glodara značajne su kako preventivne tako i direktne mere suzbijanja. Pojedinačna tretiranja parcela su nedovoljna, te se glodari moraju suzbijati na većim površinama.

      Agrotehničke mere značajno utiču na smanjenje brojnosti i gustine populacija ovih vrsta. Od velikog su značaja blagovremena žetva strnih žita sa što manje osipanja zrna, zaoravanje strništa, uništavanje korova, duboko oranje, preoravanje međa, utrina, kao i prostorna izolacija od postojećih žarišta. Duboko oranje u velikom obimu smanjuje brojnost glodara tako da ovu meru treba primeniti čim dozvole uslovi. Na ovaj način se značajno redukuje brojnost glodara i smanjuje njihov potencijal pred zimu kako bi se sprečile velike štete naredne godine. Takođe, gde je moguće trebalo bi izvesti oranje graničnih i neobrađenih površina.

      Hemijske mere suzbianja podrazumevaju primenu rodenticida. Od rodenticida se koriste klasični akutni rodenticidi i antikoagulanti. Aktivne materije koje se najčešće upotrebljavaju su: brodifakum, bromadiolon, cinkfosfid, kumatetralil, flokumafen, hlorofacinon, holekalciferol, natrijum selenit, varfarin. Tretiranje – postavljanje mamaka se obavlja u jesen i proleće. Mamci se postavljaju u jame i prekriju sa zemljom. Mamke je potrebno stavljati u naseljene/aktivne rupe i zatrpati ih.  aktivnih rupa po hektaru 10-50 za poljske miševe, odnosno 10-500 za poljsku voluharicu.

       

       

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.