- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 7 godine, 2 meseci ranije by Zafirović Srđan.
-
AutorČlanci
-
03.11.2017 u 14:34 #513824Zafirović SrđanUčesnik
Šuga je parazitska bolest prouzrokovana parazitima koji žive u različitim slojevima kože i oštećuju je. Uzročnici bolesti su grinje, šugarci. Ona je posledica loših uslova držanja i loše preventive. Bolest se može uneti i kupovinom bolesnih, šugavih ovaca i uz loše uslove držanja zaraza se veoma brzo širi. Ovce u lošoj kondiciji (nedovoljna i nekvalitetna ishrana) brže oboljevaju od ovaca u dobroj kondiciji.
Znakovi oboljenja su svrab, gubitak vune i kraste na mestima bez vune. Bolest se u početku pojavljuje na grebenu, zatim se širi prema vratu a nakon toga se spušta ka donjem delu tela.
U blažim oblicima bolesti, osim svraba na koži se nalaze otoci koje uočavamo šišanjem ovaca.
Zbog oštećenja koža ne štiti u potpunosti organizam i ometa izbacivanje štetnih materija iz organizma. Bolest se najčešće javlja zimi i u rano proleće.
Preventiva je poboljšanje mikroklimatskih uslova u ovčarniku, redovna dezinfekcija i dezinsekcija objekata. Objekti u kojima su boravile šugave životinje moraju se mehanički očistiti i oprati akaracidima. Ukoliko se ne sprovodi dezinfekcija objekata, objekat mora mirovati 2 meseca. Životni vek šugarca van domaćina je 6 nedelja i on u tom periodu ugine. Pravilnom ishranom i adekvatnim uslovima držanja usporiće se širenje šuge u uzgoju. Jedna od preventive je kupanje cele ovce u posebnim bazenima sa vodenim rastvorima kontaktnih akaracida (neocidol, entanon i dr.), a kupanje u razmacima od 10 dana treba ponoviti 2-3 puta. Najefikasnije lečenje je inekcijama (ivermektin) pri čemu doze treba uskladiti prema telesnoj težini grla. Neophodno je pre upotrebe lekova konsultovati veterinara koji određuje lek i dozu i bitno je pridržavati se uputstava.
Izvor PSSS Vranje Srđan Zafirović -
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.