Striža ovaca

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #521331
    Brajović Nebojša
    Učesnik

      СТРИЖА ОВАЦА

      Расе оваца које су обухваћене одгајивачким програмом а које се гаје код нас могу се сврстати у неколико група. Најзаступљеније су: комбиноване расе оваца – тројног смера производње млеко- месо – вуна, специјализоване расе за производњу меса и расе двојног правца производње месо – вуна. У нашим условима гајења овце се углавном користе за производњу меса и вуне.
      Квалитет саме вуне зависи од наследних фактора и од утицаја спољне средине ( исхрана, нега). Вуна се са оваца стриже (шиша) једном годишње, с наступом топлијег времена (мај, јуни). По правилу овце пред јагњење се не шишају. Правилна исхрана може утицати на повећање приноса вуне. У већини случајева шишају се непране овце. Уколико је руно запрљано или има других нечистоћа по руну пожељно је овце окупати пре шишања. Посебну пажњу треба обратити да се код храњења трина сена не стреса у руно, доњи делови руна да буду незапрљани. Уколико овце излазе на пашу, пазити да не добију пролив, јер се том приликом вуна знатно оштети. Ошишаним овцама осигурати топлији простор.
      Шишање оваца може да се обавља: ручним маказама и маказама на електрични погон. Ручним маказама један стрижач може да ошиша дневно до 100 оваца док се машински може ошишати и до 150 оваца. Овце са фином вуном шишати машински због једноличнијег реза и бољег настрига. У зависности од броја оваца који се шиша, стрижу оваца је најбоље обављати у посебним просторијама ( код већих запата) или вани код мањег броја грла. Уколико је време кишно стрижу обављати у затвореним или наткривеним просторима ( добија се чистија вуна). Мокро руно се не шиша, јер се тешко суши и може доћи до промена на физичким особинама рунске нити.
      Ошишана вуна се након шишања мери, да се утврди принос вуне од сваке овце и сортира. Раздваја се право руно од руна са екстремитета и посебно пакује. Руно се умотава (пакује) тако да унутрашња страна буде споља да би се боље охладило. Просторија где се складиште руна мора бити заштићена од сунчеве светлости, хладна и промајна.
      Вуна са својим физичким својствима (финоћа, растегљивост, еластичност, боја, сјај) је и даље међу водећим и непревазиђеним сировинама текстилне индустрије.

      Саветодавац за сточарство
      Небојша Брајовић

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.