Štetočina koja izaziva crvljivost plodova šljive.

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #516388
    Ivana Obradović
    Učesnik

      Šljivin smotavac – Grapholita funebrana
      Pripada grupi ekonomski značajnih štetočina šljive. Posebno je štetan na kasnijim sortama šljive gde crvljivost plodova u pojedimim godinama može da iznosi i do 60 %. Leptiri su sivosmedje boje. Odrasla gusenica kad odraste dostiže dužinu 10 do 12 mm.
      Po načinu života šljivin smotavac je veoma sličan jabukinom smotavcu. Prezimljava kao odrasla gusenica u opredenom kokonu u pukotinama kore i u raznim drugim zaklonima. U proleće let leptira traje od aprila do početka juna. Ženke po parenju počinju sa poleganjem jaja u plodove kada dostignu veličinu koštice teršnje. Najčešće ih polažu na plodove ili na lišće u blizini plodova. One se ubušuju u zelene plodove i hrane se mesom. Kada završe razviće, koje traje 3 -4 nedelje, izlaze i traže mesto u stablu ili zemlji gde će se pretvoriti u lutke. Leptiri nove generacije lete od kraja juna do početka avgusta. Gusenice se sada ubušuju u već gotovo zrele plodove. One u njima žive do berbe, odnosno do odlaska na prezimljavanje. Ima dve generacije godišnje.
      Štetne su gusenice, jer izazivaju crvljivost plodova. Napadnuti zeleni plodovi prevremeno poplave i opadaju. U zrelima se nalaze gusenice koje su izgrizle meso, naročito uz košticu. Na napadnutim plodovima uočavaju se kapljice smole,koje izlaze iz mesta gde su se ubušile gusenice. Naročito je štetna drga generacija koja napada skoro zrele plodove.
      Suzbijanje. Tretiranjem treba sprečiti prodiranje gusenica u plodove. U godinama jačih napada potrebno je izvesti nekolko tretiranja.Obično se prvo prskanje obavlja krajem maja, odnosno u vreme piljenja larvi. Sredstvo za tretiranje je na bazi a.m. hlorpirifos.

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.