- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 1 nedelja, 6 dana ranije by Lazović – Đoković Nada.
-
AutorČlanci
-
07.11.2024 u 13:34 #595430Lazović – Đoković NadaUčesnik
Setva pšenice u Pčinjskom okrugu se privodi kraju do sada je posejano nešto više od 85% očekivanih površina. Očekujemo setvu i u narednom periodu, sve dok budemo imali toplo i sunčano vreme a što se tiče vlage ima je dovoljnjo u oraničnom sloju. Jesenja setva je počela dosta rano , poljoprivrednici su izašli na svoje njive već od početka oktobra meseca, najviše površina je posejano u optimalnim rokovima.
Ove godine u oktobru mesecu smo imali veoma povoljnu vlažnost zemljišta i optimalne temperature vazduha koje su omogućile dobru predsetvenu pripremu i kvalitetnu setvu. Uslovi za klijanje i nicanje semena su bili idealni, pa je na većini parcela gde su primenjene sve agrotehničke mere bilo brzo i ujednačeno nicanje useva. To je povoljno i za predzimski porast i razviće svih vrsta strnih žita. Da poljoprivrednici nisu štedeli na inputima (gorivu, deklarisanom semenu i mineralnom djubrivu) mogli bismo se nadati uspešnoj proizvodnji u nastupajućoj proizvodnoj godini. Upotreba sertifikovanog semena strnih žita svedena je na veoma nizak nivo. To je stavka u kalkulaciji koju su mnogi proizvođači zamenili upotrebom tzv. semena sa „tavana“, misleći da će nešto uštedeti.
S obzirom na povoljne vremenske prilike, treba očekivati da će optimalni rokovi omogućiti veću primenu potencijala rodnosti sorti deklarisanog semena koje je tretirano.
Pod pšenicom i ječmom očekuje se setva na oko 10.000 hektara u Pčinjskom okrugu, što su veće površine za oko 10% od prethodne godine. Jer od pšenice nema značajne zarade, ali se veliki broj poljoprivrednih proizvodjača odlučuje za nju jer jesenje i zimske padavine osiguravaju dovoljnu vlagu u zemljištu za rast biljaka do žetve. Seje se i zbog plodoreda, jer je odličan preduslov za ostale ratarske i povrtarske useve, obezbeđujući veće prinose bez obzira na to kakva će godina biti – sušna ili kišna.
Obilne padavine su stvorile idealne uslove za brzo nicanje. Na najvećem broju parcela, pšenica se nalazi u fazi klijanja i nicanja, dok je na manjem broju parcela u fazi do 3 razvijena lista (BBCH 13). Vremenski uslovi su povoljni i za pojavu štetnih insekata, pre svega lisnih vaši i cikada, koji su prenosioci opasnih virusa strnih žita. U toku je i osnovna obrada za jare biljne vrste, što će pokrenuti migraciju sitnih glodara, upravo prema zasejanim površinama. Na pojavu štetočina treba obratiti posebnu pažnju.
-
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.