Složena zadruga – Rašić Suzana

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #524225
    Rašić Suzana
    Učesnik

      Složena zadruga
      Zadruga je organizacija malih i srednjih poljoprivrednih gazdinstava. Dakle, zadrugu fotrmiraju zadrugari a složenu zadrugu formiraju zadruge.
      Složena zadruga je pravno lice koje predstavlja poseban oblik organizovanja zadruga. Obavlja poslove koje su joj pri osnivanju, zadružnim pravilima preneli osnivači. Složenu zadrugu mogu osnovati najmanje dve zadruge Ovakve zadruge teba da imaju jasan, transparentan i održiv koncept delovanja i poslovanja. Prva „složena zadruga“ osnovana je u Arilјu.
      Složene zadruge imaju značajniju ulogu u dalјem razvoju zadrugarstva. Koncentracija proizvodnih snaga, udruživanja i poslovno povezivanje zadrugara preko njihovih zadruga je ne samo korisno i potrebno već i neophodno. Veoma je bitno da pojedinačne zadruge, udruživanjem u složenu, ne izgube samostalnost i nezavisnost. Ukoliko bi se to dogodilo, koncept složenih zadruga bio bi doveden u pitanje. Sve u u svemu, složena zadruga treba da ostvari funkciju koju je Zakon o zadrugama ustvari namenio zadružnim savezima. To podrazumeva skladištenje, industrijsku preradu, izvoz, zadružnu samokontrolu odnosno reviziju, koja nije samo finansijska već celokupnog poslovanja svih zadruga, udruženih u složenoj, koje stvaraju i plasiraju zajednički
      Složena zadruga čija sadržina nije šire zakonski razrađena, može ako je postavlјena sa definicijom zadruge, zadružnim vrednostima i zadružnim principima, nesumnjivo da doprinese razvoju zadrugarstva. Odstupanje od ovih polazišta predstavlјaće ozbilјan rizik za ostvarivanje onih cilјeva zbog kojih su nam reafirmacija i razvoj zadrugarstva danas potrebni. Uspešno zadrugarstvo je zasnovano na doslednoj i integralnoj primeni definicije zadruge, zadružnim vrednostima i zadružnim principima. Danas su kod nas najprisutnije i najsloženije opšte zemlјoradničke zadruge koje manje ili više zadovolјavaju raznovrsne i brojne potrebe svojih članova počev od proizvodnje i prerade, skladištenja istraživanja kvaliteta proizvoda i tržišta pa do plasmana. Većina njih je izvozno orijentisana.

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.