- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 3 nedelje, 2 dana ranije by Zdravković Aleksandar.
-
AutorČlanci
-
23.03.2025 u 14:36 #604583
Zdravković Aleksandar
UčesnikШљивина ваш коврџалица је широко распрострањена у Европи. У првом делу пролећа, честа је и опасна штеточина шљива, укључујући украсне врсте из рода Prunus. Током другог дела пролећа и у лето, среће се на сунцокрету, артичоки, першуну, целеру, врстама родова Cineraria, Aster и Vinca, незаборавку (Myosotis), хризантемама, хајдучкој трави и низу других гајених и спонтаних биљака. Може да учествује у преношењу скоро 10 биљних вируса.
Бескрилна женка је овална, жућкасто зелена, дуга 1,4-2,0 mm. Ларва је исте боје, мања. Крилате женке су дуге 1,3-1,8 mm, имају црну главу и груди, а трбух тамно зелен, са црном мрљом на леђима.
Спада у хетероецичне врсте, са потпуним развићем. Има више генерација годишње (10-16), презимљавају јаја (сјајно црна, издужено овална) на зимским домаћинима (шљива, трношљива, трњина и сл.). Већ у марту пиле се женке оснивачице (свака рађа око 40 ларви), које се задржавају на шљивама (Prunus) током знатног дела пролећа (кроз 3-5 генерација), сишући сокове из пупољака младог лишћа (проузрокујући његово коврџање). Крилате јединке се током маја расељавају на летње домаћине, у првом реду на сунцокрет, артичоке и украсне биљке из фам. Asteraceae, нпр. хризантеме, Aster, Cineraria и сличне.
Штете наносе исисавањем биљних сокова из млађег, вршног лишћа, као и из цветних пупољака и цветова. Услед тога, долази до појаве хлоротичних жућкастих пега и коврџања према унутрашњој страни лиске, односно нагоре, п а биљке мање или више заостају у порасту и дају смањен принос. На украсним биљкама долази до увенућа, па и сушења пупољака и цветова.
Повољни услови за развиће партеногенетских генерација су температуре 22-26°С и релативна влажност ваздуха 70-80%. Женке рађају од 40-110 ларви. Густина популације достиже максимум у јуну, а затим се нагло смањује, услед тога што биљке постају мање погодне за исхрану ваши, као и због повећања температуре, смањења релативне влажности ваздуха и због нарастања бројности предатора (ларве бубамара, осоликих мува и златооке). Зато крилате јединке прелећу на друге, млађе биљке, које пружају боље услове за исхрану, а у јесен се враћају на зимске домаћине, где од октобра до првих мразева полажу јаја у основу пупољака млађих гранчица. Среће се и слична врста Brachycaudus cardui L., која је позната као штеточина артичоке, али и украсних биљака, посебно Senecio cineraria, а може се наћи и на чкаљу (Carduus), паламиди (Cirsium) и камилици (Matricaria).
Примарни домаћини и ове ваши су различите шљиве, кајсија и бресква, на којима презимљава и на којима је опасна штеточина у првом делу пролећа. Бескрилне јединке су дуге 1,8-2,5 mm, зелене до сјајно смеђе црне, са црним сифонима.
У циљу сузбијања шљивине ваши коврџалице могу се употребити и хемијски препарати на бази активне материје acetamiprid, deltametrin и др.
-
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.