- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 7 godine, 9 meseci ranije by Galović Branko.
-
AutorČlanci
-
03.02.2017 u 18:01 #512535Galović BrankoUčesnik
Šljivin moljac je veoma sličan jabukinom moljcu. Prednja krila su srebrnasto bele boje sa tri reda uzdužno poređanih crnih tačaka, a zadnja su sivkasta i obrubljena sivim dlačicama.
Gusenice su žućkaste ili zelenkaste sa dva reda crnih tačkica na gornjoj strani tela. Lutke su vretenastog obilka . Kokoni su providni.
Rasprostranjen je u svim rejonima gde se gaji šljiva. Prezimljava u stadijumu gusenice u jajnom leglu koje se najčešće nalazi na voćki. Početkom proleća gusenice napuštaju leglo, buše lisne pupoljke i izgrizaju lišće. Žive zajednički i oko organa koje napadaju prave zapretke. Preobrazuju se lutku u zaperku. Leptiri lete u junu, julu pa i kasnije i polažu jaja na kori grana i grančica i to najčešće na mestima koja su glatka. Ženka položi 30-80 jaja. Jaja su položena kao crep na krovu. Leglo se teško uočava jer ima boju kore. Može se povremeno javiti i na jabuci.Gusenice oštecuju pupoljke i lišće koje predhodno zapredu . U godinama jače pojave štete su velike, jer dolazi do potpunog golobrsta. Intenzitet napada se ocenjuje brojem guseničkih gnezda.
Efikasno suzbijanje se sprovodi sakupljanjem i spaljivanjem zapredaka punih gusenica. Hemijskim preparatima suzbija se samo ako se utvrdi više od 5% zapredenih grančica na stablu. Tretiranje u toku vegetacije treba izvesti pre opredanja guseničnih gnezda.
-
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.