- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 2 godine, 2 meseci ranije by Knežević Jovana.
-
AutorČlanci
-
30.09.2022 u 12:07 #523566Knežević JovanaUčesnik
Prva polovina oktobra je uslovno optimalni rok setve tritikalea. Setva tritikalea se ne razlikuje mnogo od setve pšenice. Moguće je i pomeriti rok setve,
ali tada treba voditi računa da tritikale razvije nekoliko listova, da do zime uđe u fazu bokorenja kako bi biljke dobro pripremljene podnele zimske mrazeve.
Prolećne i fakultativno prolećne sorte seju se u zavisnosti od područja početkom marta ili početkom aprila. Pored kvalitetne obrade, predsetvene pripreme i setve, neophodna je i upotreba mineralnih đubriva,
ali pre primene potrebno je uraditi agrohemijsku analizu zemljišta na osnovu koje će se odrediti potrebna količina i odgovarajuća formulacija mineralnih đubriva, uzimajući u obzir i same potrebe biljke.
Seme za setvu traba da je zdravo, čisto i visoke klijavosti, najbolje iz prethodne godine. Setva se izvodi žitnim sejalicama na međuredno rastojanje 12 cm.
Dubinu setve određuju fizičke osobine zemljišta. Na blago zbijenom i umereno vlažnom zemljištu seje se na 3-4 cm dubine, a na lakšim zemljištima dubina setve iznosi 1-2 cm.
Potrebne količine semena za setvu kreću se u granici od 240-280 kg/ha i ova količina se približno odnosi i na ozime i na prolećne sorte tritikalea.
Tritikale se može gajiti združeno sa mahunarkama ili sa uljanim repicama. Setvom 25-35 kg/ha tritikalea, 100 kg/ha graška ili 125 kg po ha grahorice dobija se najbolja krmna smeša u pogledu prinosa i kvaliteta. -
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.