- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 1 nedelja ranije by Danica Živanović.
-
AutorČlanci
-
27.03.2025 u 11:07 #604894
Danica Živanović
UčesnikSeptocyta ruborum може бити веома штетна у производњи купине, посебно у старијим засадима. Патоген проузрокује болест изданка купине, што доводи до сушења истог. У прошлости је је овај патоген био од изузетког економског значаја, те су целокупни засади крчени. Један од основних разлога јаче појаве љубичасте пегавости купине јесте производња зараженог садног материјала. Основни симптом S. ruborum је сушење изданака купине. Први симптоми појављују се током лета. И њиховој основи појављују се тамно-зелене пеге које се касније увећавају и добијају тамно-црвену боју. Ширење патогена је од основе изданка ка врху. У пролеће гљива наставља са развојем, пеге се увећавају и на њима се могу видети црне лоптасте творевине (пикниди). Уз присуство већег броја пега на изднцима долази до њиховог сушења. На листовим се такође могу појавити симптоми у виду ситних сивих пега са тамнијим ободом. Пеге на листу су од мањег значаја..
Као превентивну меру, неопходно је за подизање засада користити здрав садни материјл. Током вегетације заражене изданке неоходно је уклонити из засада и извршити њихово спаљивање.
За успешно сузбијање овог патогена неопходна су 3-4 хемијска третмана. Три третирања треба обавити до цветања, а једно после бербе. Од фунгицида могу се користити препарати на бази неорганских једињења бакра за прва два третирања, а након тога тиофанат- метли, азоксистробин, као и комбинацију пираклостробина са боскалидом.
-
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.