Selekcija goveda – Stočarstvo

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #517397
    admin
    Učesnik

      Све високопродуктивне расе говеда у свету настале су селекцијом на одређене производне особине. Да би се селекцијом постигао успех, сем избора родитеља који ће дати квалитетније потомство потребно је да буду испуњени и други услови. Прво и најбитније што треба учинити приликом програмирања селекције је одређивање циља који се жели постићи. У пракси је познато више поступака који имају за циљ да што тачније и сигурније оцене вредност грла нарочито оних који ће се користити за приплод. У суштини селекција се састоји од унапређивања животиња за одређењу производњу и одабирање најбољих међу њима. Методе селекције могу бити:
      оцењивање по пореклу – врши се за разне врсте животиња. Да би се овај начин оцењивања спровео потребно је да постоји одговарајућа евиденција и контрола производних способности предака. Да би се овај начин селекције успешно спровео потребна је редовна евиденција која се врши у матичним листовима (педигреи).
      оцењивање према квалитету потомства– ова метода је позната под називом прогени тест. Овај начин оцењивања је значајан за све врсте домаћих животиња, а нарочито за особине које су везане за један пол. При томе је потребно проценити и животиње супротног пола у вези са жељеном особином. Овај метод је посебно распрострањен при оцењивању бикова. Примењује се у два основна начина: 1) да се упоређује производност женских потомака које се упоређују са производношћу мајке и ; 2) да се упоређује млечност женских потомака – ћерке једног приплодњака са млечности ћерке другог приплодњака.
      3) метод мајка – ћерка – примењује се у неким земљама, али он има доста недостатака, то су пре свега различити услови у којима су гајене краве – мајке и ћерке, различито деловање разних спољних фактора, различите особине предака. Једна од варјанти ове методе је примена генетске мреже помоћу које се упоређују производности ћерки и мајки. Код нас се примењује метод упоређивања млечности женских потомака – ћерки приплодњака који се тестира, са млечношћу ћерки других приплодњака у истој популацији. Овај поступак је познат као метод вршњакиња.

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.