Saveti za poboljšanje zdravlja vašeg zemljišta

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #597780
    Veljko Joksimović
    Učesnik

      Здравље земљишта директно утиче на принос усева, квалитет плодова и отпорност самих биљака. За пољопривреднике који теже одрживости и повећању продуктивности, побољшање здравља земљишта једна је од важнијих мера које требају спроводити сваке године.

      1. Испитивање плодности земљишта

      Редовне агрохемијске анализе земљишта дају вредне информације о његовом pH вредностима, нивоима хранљивих материја (као што су азот, фосфор и калијум) и садржају органске материје. Познавање ових вредности може променити одлуке о примени ђубрива, да ли pH вредност треба да буде коригована,  да ли има потребе за третмане као што је додавање стајњака или друге органске материје.

      1. Поштовање плодореда

      Плодоред помаже у спречавању ерозије земљишта, смањује ризик од штеточина и болести и може побољшати структуру и плодност земљишта.

      Плодоред помаже у одржавању производних карактеристика земљишта. Различити усеви развијају коренов систем на различитим дубинам. Ова разноликост  у грађи кореновог система гајених биљака помаже у везивању земљишта на различите начине, смањујући ерозију изазвану ветром и водом.

      Свака врста усева апсорбује различите хранљиве материје из земљишта. Ротирајући усеви могу спречити исцрпљивање специфичних хранљивих материја. На пример, махунарке попут пасуља, соје и грашка имају јединствену способност да фиксирају атмосферски азот, обогаћујући тло овим хранљивим материјама. Када ове усеве прате усеви који захтевају азот, као што је кукуруз, следећи усеви могу да искористе повећан ниво азота који је остао у земљишту, чиме се смањује употреба азотних ђубрива.

      1. Покровни усеви

      Садња покровних усева  ван сезоне је све популарнија и ефикаснија стратегија за побољшање здравља земљишта и промовисање одрживе пољопривреде. Ови усеви, који укључују врсте као што су детелина, раж и разне махунарке, не гаје се првенствено ради жетве, већ ради користи за земљиште и екосистем. Ови усеви такође могу ефикасно да надмећу коров за ресурсе као што су светлост, хранљиве материје и вода, чиме се природно смањује присуство и раст нежељених биљака. Ова биолошка контрола корова може смањити зависност од хербицида, промовишући приступ органској пољопривреди.

      1. Ограничите нарушавање земљишта – контролисана обрада

      Обрада може пореметити и оштетити комплексну мрежу микроорганизама, гљивица и бактерија које играју кључну улогу у кружењу хранљивих материја.

      Пракса без обраде или минималне обраде може помоћи у одржавању структуре земљишта, побољшању садржаја органске материје и повећању протока и задржавања воде. Циљ је да се минимизира обрада земљишта где је то могуће јер је поремећено земљиште подложније ерозији ветром и водом.

      1. Додавање органске материје

      Редовно унос органске  материјале као што је стајњак повећава активност микроба јер ови материјали обезбеђују храну за различите микробе у земљишту, укључујући бактерије, гљиве и глисте. Ови организми играју кључну улогу у разлагању органске материје, ослобађању хранљивих материја у облику који биљке могу лако усвајати и одржавању здравог екосистема земљишта.

      Органски материјали такође могу побољшати физичку структуру земљишта. Они повећавају порозност земљишта, што побољшава кретање ваздуха и воде кроз земљиште. Ова побољшана структура олакшава раст корена и задржавање воде, смањујући ризик од ерозије и збијања земљишта.

      6. Одржавање одговарајуће pH вредности земљишта

      Одржавање pH земљишта  значајно утиче на доступност хранљивих материја, микробну активност и укупну хемију земљишта.Вредност pH земљишта директно утиче на хемијски облик многих хранљивих материја. У високо киселим земљиштима (низак pH), главни хранљиви састојци као што су азот, фосфор и калијум постају мање доступни биљкама.Насупрот томе, одређени микроелементи, као што су гвожђе и манган, могу постати претерано доступни, потенцијално достижући токсичне нивое. У алкалним земљиштима (висок pH), доступност ових микроелемената се смањује, што потенцијално доводи до њиховог недостатака.

      Поклањајући одређену пажњу здрављу земљишта, може се осигурати не само продуктивност  садашњих усева, већ и утрти пут одрживе пољопривредне праксе за генерације које долазе.

      Вељко Јоксимовић, саветодавац за ратарство

      ПССС Ужице

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.