Sadnja crnog luka u plastenicima

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #573593
    Miljković Mira
    Učesnik

      Mladi luk dolazi kao druga kultura u plodoredu, posle paprike, paradajza ili krastavaca, treba obaviti pripremu plastenika, odnosno čišćenje prostora. Uklanjaju se trake i potpore a zatim uklanjanje biljnih ostataka i čišćenje plastenika. Ovo je naročito važno u plastenicima gde je dolazilo do pojave bolesti.

      Pre početka osnovne obrade vrši se đubrenje mineralnim đubrivima omera 1:1:1 ili 1:1:3 u količini 300-400 kg. Odmah posle osnovne obrade  vrši se i dopunska obrada, najčešće frezom u nekoliko navrata dok se ne dobije što sitnije zemljište idealne strukture koja će olakšati sadnju. Sadnja se obavlja u trake na gredice ili bez gredica na međuredno rastojanje 10-12 cm i rastojanje u redu na oko 5 cm. Sadnja se obavlja tako da se lukovoice arpadžika utisnu u zemlju do polovine svoje glavice i da se posle sadnje obavlja zagrtanje.

      Prvo navodnjavanje se obavlja odmah po završetku sadnje. Luk ima slabo razvijen korenov sistem tako da ima velike potrebe za vodom i češćim intervalima navodnjavanja. Interval navodnjavanja trebalo bi da bude od 5-10 dana, zavisno od vremena. Navodnjavanje se obavlja sistemom kap po kap ili orošavanjem. Međutim međurednu obradu je lakše i brže obaviti ako se navodnjavanje vrši orošavanjem, odnosno rasprskivačima.

      Pored osnovnog đubrenja potrebna je i dodatna prihrana azotnim đubrivom KAN-om ili AN-om 2-3 puta u toku vegetacije. Ta dva đubriva imaju idealan odnos nitratnog i amonijačnog oblika azota od 50%:50%, a to je odnos koji najviše odgovara luku. Ukupne količine za prihranu iznose 4-5 kg/m2. S obzirom da se radi o jesenje zimskom luku, zaštitu biljaka nije potrebno ni obavljati, što je i prednost ovakvog načina proizvodnje.

      Održavanje međurednog prostora je obavezna mera i može se obavljati na više načina, hemiski i mehanički. Metod mehaničkog održavanja primenjuje se različitim kopačicama i veoma je efikasan kada je korov u početnoj fazi razvoja. Metod se ponavlja nekoliko puta u toku vegetacije u zavisnosti od stanja i veličine korova u plasteniku. Kao nedostatak ovakve proizvodnje može se navesti da je potrebna veća radna snaga, međutim ovakav način ima niz prednosti. Jedan od prednosti je i velika potražnja i dobra otkupna cena.

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.