- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 6 godine, 7 meseci ranije by Radovanović Branislav.
-
AutorČlanci
-
22.06.2018 u 12:46 #514387Radovanović BranislavUčesnik
Roditeljska jata kokoši naša zemlja uvozi iz nekih zemalja članica EU kao što su : Madjarska, Nemačka, Holandija, Francuska.
Glavni razlog za to je što nemamo razvijene živinarske centre i odgoj dedovskih jata kokoši od kojih se složenim linijskim ukrštanjem dobijaju roditeljska jata.
Uvozimo naj češće hibride teškog tipa i to: Cobb, Ross, Arbor Acres, Hibro, Hubard i dr.
Roditeljski pilići uvoze se još kao jednodnevni i odgajaju po tehnologiji koju propisuje svaki proizvodjač posebno.
Kada se roditeljski pilići odgaje u kokoške od 23-25 nedelje starosti,pronose prva jaja , da bi negde sa 31-34 nedelje dostigle svoj špic nosivosti koji može iznositi do 91-92%.
Eksploatacija kokošaka može trajati naj češće 50-65 nedelje i duže u zavisnosti od potrebe za jajima i rentabilnosti proizvodnje.
Nakon tog vremena kokoške se kolju.
U poslednje vreme neki vlasnici roditeljskih kokoši teškog tipa „ mitare“ svoje jata , pa ih nakon tog perioda kada operjaju koriste ponovo za proizvodnju priplodnih jaja , ali ovoga puta u kraćem periodu , naj češće 3-5 meseci , jer se kokoške brzo „iznesu“ pa rentabilnost proizvodnje nedozvoljava njihovo duže korišćenje.
Naime priplodna jaja od ovih kokošaka služe za proizvodnju brojlerskih pilića u inkubatorskim stanicama.
Iskustvo je potvrdilo da od dobro odnegovanih kokošaka u mnogome zavisi rentabilnost ove proizvodnje.
Osim toga , od dobrih roditeljskih jata dobijaju se dobri brojlerski pilići koji kasnije imaju odličan prirast i nizak procenat mortaliteta(smrtnost) što i jeste ključ uspešnog poslovanja u živinarstvu.PSSS-Mladenovac
Radovanović Branislav dipl. ing -
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.