RHAGOLETIS CERASI-TREŠNJINA MUVA

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #521782
    Nišavić-Veljković Vesna
    Učesnik

      RHAGOLETIS CERASI-TREŠNJINA MUVA
      Prisutna je u celoj Evropi, mada se masovno javlja u toplijim krajevima jer joj pogoduje toplije vreme. Može biti veoma štetna, jer napada plodove trešnje i višnje i smatra se jednim od glavnih neprijatelja proizvođača ovog voća. Trešnjina muva najradije napada srednje i kasne sorte. Napadnuti plodovi su sa ubušenim larvama trešnjine muve su „crvljivi „ nisu za tržište i ne mogu se izvoziti. Napadnuti plodovi su podložni napadu saprofita i u vlažnim uslovima na takvim plodovima se često javlja trulež.
      Odrasle jedinke lete tokom proleća i leta, odnosno od početka maja meseca pa sve do kraja jula. Veoma lako se mogu uočiti tokom toplog, sunčanog vremena kako lete oko drveta ili stoje na listovima i plodovima. Ženke, obično, počinju sa polaganjem jaja u vreme kada plodovi menjaju boju (žuta ili početak crvene). Odrasli insekti ne napadaju direktno plod, najveće štete prave larve ove štetočine. One se hrane unutrašnjošću plodova, jedu njegovo meso i sišu sokove. Plodovi trešnje i višnje se suše, trule i na kraju od njih ostane sasušena pokožica obavijena oko semenke. Razvoj larve ovog insekta traje oko 20 dana. Nakon toga, larve silaze niz stablo, ulaze u zemljište na dubinu od nekoliko centimetara grade kokon u kome se transformišu u lutku i ostaju da prezime.
      Ukoliko se radi o velikoj brojnosti ovog insekta, može doći do velikih gubitaka, pa i gubljenja kompletnog prinosa na stablu. Za hemijsko suzbijanje trešnjine muve preporuka je da se koriste insekticidi čija je karenca kratka, kako se ne bi ugrozila zdravstvena ispravnost i berba voća. Preporučuje se primena nekog od registrovanih insekticida a.m. deltametrin 0,07% karenca 14 dana, cijantraniliprol 0,75 l/ha, karenca 7 dana, lambda- cihlotrin karenca 0,05% 14 dana, acetamiprid 0,025% karenca 14 dana. Pored hemiskih mera postoje i preventivne mere koje mogu smanjiti brojnost trešnjine muve. Preventivna mera je obrada zemljišta u voćnjaku tokom zimskog perioda, jer se na taj način uništavaju lutke koje prezimljuju, kao i postavljanje lepljivih klopki koje u odredenoj meri mogu smanjiti prisustvo trešnjine muve.

      Vesna Nišavić Veljković, dipl.ing.
      PSSS Čačak

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.