Rezidba leske-Mihajlo Žikić

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #518197
    Žikić Mihajlo
    Učesnik

      Formiranje žbuna započinje prekraćivanjem sadnice za visinu 20-30 centimetara. U toku vegetacije dolazi do razvijanja izdanaka iz korena. Po jednom sadnom mestu ostavlja se tri do četiri, maksimalno pet izdanaka. Odabrani izdanci se malo prekrate u cilju boljeg razgranavanja. Svako prejako prekraćivanje dovodi do naglog bujanja i bespotrebnog trošenja hranljivih materija.

      Rezidba mladih stabala ima za cilj pravilno oblikovanje uzgojnog oblika, pravilno grananje i dobijanje što većeg broja sekundarnih i tercijarnih grančica. Sastoji se u proređivanju letorasta i uklanjanju onih koji se nalaze u unutrašnjosti da bi se dobilo maksimalno osvetljenje, jer svetlost utiče na brže formiranje cvetnih pupoljaka. Osvetljene grančice daju dva do tri puta veći prinos.Zimsku rezidbu treba obavljati na temperaturi iznad 5 stepeni i sva stabla u žbunu trebalo bi da budu orezana na istu visinu.Pri rezidbi leske pažnju treba obratiti na cvetne pupoljke koji se formiraju na periferiji i vrhovima krune jer su to najbolje osvetljeni delovi. Iz tog razloga neophodno je proređivati krunu, a naročito njen unutrašnji deo. Redovnom i umerenom rezidbom postiže se bolja oplodnja, veći prinos i kvalitet plodova. Lesku treba orezivati bar jednom u tri godine. Pored rezidbe nakon opadanja lišća, treba je orezivati i u fazi cvetanja ženskih cvetova jer tada se vidi koje su grane rodne.

      U fazi pune rodnosti rezidbom se obezbeđuje dobijanje snažnih jednogodišnjih grančica prosečne dužine 35-40 cm jer daju obilan rod. Grančice duge 5 do 15 cm imaju slab rod. Uklanjaju se sve jednogodišnje grančice koje su donele rod kao i one koje vrše zasenu. Rezidbom se uklanja i 20-25% sekundarnih grančica po opadanju lišća. Posle dvanaeste godine sve osnovne grane žbuna se skraćuju na 50 cm od površine zemlje, a rodne grane se ostavljaju. Kada rodnost opadne i kada je vegetativni prirast 5 do 15 cm, pristupa se rigoroznoj rezidbi pri čemu se uklanja 30 do 50% starih stabala i zamenjuju se mladim.

      Pri rezidbi posebno treba voditi računa o površini preseka stabla i nihovom zarašćivanju. Velike preseke treba obavezno dezinfikovati i zaliti kalemarskim voskom. Dezinfekciju treba vršiti preparatima na bazi bakra.

      Mihajlo Žikić dipl.ing voćarstva i vinogradarstva

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.