Reprodukcija goveda

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #604775
    Dejan Obadović
    Učesnik

                                                                                                   Репродукција говеда

      Размножавање говеда представља основу производње млека и меса. Без телења производња млека опада и коначно престаје. Говеда у 97 до 99 % теле само једно теле. Пубертет се код говеда јавља након полног сазревања, а манифестује се појавом полног циклуса. Пубертет се у просеку јавља око 9. месеца живота, али на појаву пубертета утиче раса (ранозреле расе улазе у пубертет са 8 месеци, каснозреле и након 10-тог месеца), исхрана, телесна маса и сезона телења. У зависности од расе холштајн-фризијске расе први пут се осемењавају у добу од 15 месеци, а сименталци у добу од 16 до 17 месеци и масом 380-390 килограма или 60% масе одрасле доби.

      Појава полне зрелости манифестује се полним циклусом, који просечно код крава траје 21 дан (17-24 дана). Прва овулација након телења често није видљива, а прво гоњење после телења може се уочити након 10 дана. Ако крава након телења није у еструсу вероватно се ради о томе да је крава болесна или се појавило „тихо гоњење“. Полни циклус састоји се од пет фаза: проеструм, еструс, метеструс, диеструс и анеструс, од којих је за репродукцију говеда најважнији еструс (терање, гоњење). У фази еструса женка је спремна за мужјака и у тој фази долази до овулације. Испољава се спољним знаковима као што су: немир, слабији апетит, проблеми при мужи, вулва је црвена и отечена, повећава се кретање животиња, краве заскачу друге краве. Ова фаза циклуса траје 24-36 сати, а осемењивање је најуспјешније 12-18 сати након појаве првих знакова еструса.

       

      Производња говеђег млека и меса понајвише зависи од плодности крава. Стога, у говедарском менаџменту имамо одређене параметре плодности које пратимо. То су:

      • Међутелидбено раздобље: раздобље између два телења; раздобље веће од 365 дана је знак слабије плодности
      • Сервис период: раздобље од телења до поновне оплодње; оптимално би требало да траје од 60 – 90 дана
      • Индекс осемењавања: означава број осемењавања по стеоној крави
      • Индекс телења: однос између укупног броја телења крава и јуница и просечног броја крава у стаду; задовољавајући индекс би требао бити између 100 и 110

      Плодност крава и сам полни циклус, посебно код високо млечних говеда, представљају врло осетљиву фазу производње. Стога, у данашњем узгоју постоје бројни фактори који на нега утичу. Главни фактор јесте исхрана, а првенствено снабдевање енергетском компонентом оброка. На плодност крава повољно утиче храна са више влакана, јер смањује здравствене проблеме крава и смањује међутелидбени период. Осим тога, треба пазити да храна није плеснива, да дуготрајно није изложена температурама вишим од 32 °Ц и влази већој од 75 %. Такође, у исхрани треба пазити на снабдевање калијумом и натријумом, витамином Д, као и елементима попут бакра, јода и мангана. Јак утицај на плодност крава има мужа, поступак осемењавања, висока производња млека, начин држања, пренатални губици (абортуси).

      Идеално би било, да се крава тели једанпут годишње, па би тако свака лактација почињала почетком године, а производни циклус би трајао тачно годину дана. Производни циклус представља раздобље између два телења а састоји се од лактације (305 дана) и засушења (60 дана). Осим тога, тачно годину дана би требао да траје и репродуктивни циклус, који се састоји од сервис периода (80 дана) и гравидитета (285 дана). Продужење производног или репродуктивног циклуса изнад годину дана је штетно за саму производњу јер доводи до продужења лактације, опадања просечне дневне производње млека, смањење животне производње млека краве као и мањи број телади по крави. Ако би хтели да имамо оптимално трајање ова два циклуса, посебну пажњу треба посветити трајању сервис периода, који би требао да траје 80 дана. На продужење сервис периода утиче појава „тихог“ гоњења, инфекције репродуктивног тракта, касно откривање и санирање метаболичких болести у пуерперијуму (кетоза),  слабији квалитет семена бикова, лоша кондиција крава након телења као последица неодговарајуће исхране у касној лактацији или засушењу. Осим исхране као кључног фактора у производњи млека, нарочито важно је поступање са кравом у периоду засушења, а то је период пред телење када долази до престанка муже. Овај период би требало да траје 60 дана и то је период најинтензивнијег развоја плода. Важност засушења произлази из чињеница да се добром организацијом засушења омогућава нормалан развој плода, рађања виталне телади, обнова вимена, попуњавање резерви минерала и витамина, добра млечност у следећој лактацији и формирање колострума. Засушење се прекида телењем или партусом када почиње и фаза лактације која би требала да траје 305 дана. Лактација се састоји од почетне, средње и завршне фазе, а свака фаза се разликује по исхрани које краве добијају и количини млека које дневно производе. Најбитнији период у производњи млека је припремна фаза, то јесте, засушење и рана лактација када се кравама треба посветити највише пажње.

       

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.