- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 1 mesec, 3 nedelje ranije by Bušatović Radomir.
-
AutorČlanci
-
27.09.2024 u 08:06 #593361Bušatović RadomirUčesnik
Регенеративна пољопривреда подразумева производњу без нарушавања земљишта орањем и увођење различитих биљних и животинских врста у земљорадњу. Регенеративна пољопривреда се фокусира на побољшање здравља земљишта које је уништено употребом различитих ђубрива и пестицида, као и тешке механизације. Здраво земљиште производи више хране, складишти више угљеника и повећава биодиверзитет. Овај вид пољопривредне производње смањује емисије гасова стаклене баште и свеукупни утицај на животну средину, снижава температуру и смањује ерозију земљишта. Позитивно утиче на опрашивање биљака и отицање воде. Принципи регенеративне пољопривреде подразумевају ротацију усева, употребу животинског стајњака и компоста без нарушавања земљишта орањем, увођење различитих биљњих и животинских врста у земљорадњу као и премештање стоке на испаши како неби иста нарушава квалитетет земљишта и пашњака.
До ослобађања угљеника из земљишта у атмосверу доводе традиционални начини обраде земљишта, дубоко орање које углавном укњучује употребу тешке механизације. Дубоко орање доводи до продора велике количине кисеоника у земљиште долази до разградње хумуса који је јако важан за производњу, али се тим процесом ослобађа угњен диоксид у атмосверу као и штетне емисије азота а истовремено се земљиште деградира.Прекомерна употреба ђубрива и пестицида а све у циљу повећања производње хране, код земљишта које је већ нарушено, битно утиче на смањење продуктивности и представља ризик за производњу здравствено безбедне хране и обезбеђивања високог нивоа заштите живота и здравља људи.
По пројекту Agri Capture CO2 Европске уније који је обухватио истраживања везана за регенеративну пољопривреду издвајају се пет принципа регенеративне пољопривреде и то :
– Држите површину земље прекривену колико је год то могуће
-Ограничите физичко хемиско „ узнемиравање“ земље
– Комбинујте широк избор биљака како би се повећао биодиверзитет тла
– Оставите живо корење биљака у земљи током што већег дела године
– Укључите у систем производње стоку која ће да пасе на том земљишту
Један од кључних принципа регенеративне пољопривреде је и покривање тла током читаве године, чак и у периодима када на њему нису засејани усеви.
Тај додатни слој спречава брзо испаравање воде из земљишта, током кишне сезоне спречава брзо отицање воде у дубље слоје земљишта, а и снижава температуру и смањује ерозију. Земљорадници који користе тај модел најчешће користе остатке ратарских култура после жетве, попут стабњика кукуруза или пшенице.
– Остављање добро уситњених остатка жетве на њивама или мешање тих делова биљака са површинским слојем земље доприноси очувању тла али и бољем приносу у наредном периоду.
– Спаљивање стрништа изузетно је штетно за земљиште и пољопривредник овим чином осиромашује земљиште , а и изузетно је опасно због могућности изазивања пожара.
С агрономског становишта наноси велике штете с дуготрајним последицама посебно ако се изводи сваке године. Спаљивањем стрништа развијају се високе температуре које убијају корисне микроорганизме, гљиве, инсекте, губи се значајна количина органске материје и сав азот и убрзава опадање садржаја хумуса у земљишту. Такође, загађује се атмосфера, ремети биолошка равнотежа а тиме дестабилизује агроекосистем.
Једно од најбољих средстава за минималну обраду земљишта је директна сетва, прилико које не долази до окретања земљишта. На тај начин се задржава већина влаге у тлу и остављају се остаци који га штите.
Покровни усеви који се гаје између два главна усева сеју се у или са главним усевом и њихови жетвени остаци се не уносе у земљиште него остају на површини као мртав биљни материјал тј. малч. Покривни усеви такође чувају влагу земљишта, сузбијају коров и обезбеђују азот. Тиме се добар део хранивих материја враћа уземљиште.
Ротацију стоке на испаши треба практиковати чешће у циљу очувања биодиверзитета и квалитета пашњака.
Пет мана регенеративне пољопривреде :
– Пољопривредницима ће бити потребнонеко време да стекну знања и вештине за овај тип производње
-Мање орања може да доведе до чешће појаве корова
-Неки фармери ће то надоместити већом употребом хербицида
-Неки стручњаци сматрају да може донети мање приносе са неким усевима у одређеним условима
-Прелазак на традиционалних метода захтева време
Извор: Европски институт за иновације и технологију
Радомир Бушатовић, дипл.инж.
ПССС Крушевац
-
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.