Realizacija ipard programa u našem regionu-Ejupović Smail

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #515298
    Ejupović Smail
    Učesnik

      Ipard program je kod nas imao promociju po pravilima i zahtevu mpšv kao i u celoj državi, pa je svima predstavljen u pravom svetlu sa svim, po nama i našim poljoprivrednicima, prednostima i nedostacima. U početku vladalo je oduševljenje i bilo veliko očekivanje, ali sa plasmanom svih uslova, pravila i zahteva ubrzo se došlo do bolne istine; da je sve to skoro nemoguće ispuniti-bar kod nas. Najveću glavobolju zadala je činjenica da se sve to mora najpre isplatiti tj realizovati iz sopstvenih sredstava a nakon toga preći na prikupljanje obimne dokumentacije od kojih su upravo četiri akta; o zaštiti bilja, odlaganju životinjskog otpada, zaštite životne sredine, i dobrobiti životinja bila najkomlikovanija za sve naše eventualne aplikante jer niko od njih nije mogao ispuniti tražene uslove uzimajući u obzir da nemamo takve kapacitete i da je trenutno doći do njih vrlo teško bilo da se moraju raditi iznova ili se trebaju prepraviti već postojeći u svakom slučaju sve to je iziskivalo mnogo posla i novčanih ulaganja. Uprkos svemu naša služba tj ja odradili smo jedan ipard projekat koji je prošao i trebalo je pristupiti određenoj nadogradnji kapaciteta ali sama činjenica da je naš poljoprivrednik morao sam da finansira ceo traktor od nekoliko miliona dinara, dovela je do toga da je odustao a to je ujedno bio i negativan signal svima ostalima koji su planirali neku ipard aplikaciju. U svakom slučaju ako se ovako nastavi te se uslovi ne promene i ne prilagode našim mogućnostima jasno je da ipard u našem regionu neće imati svojih korisnika, a čini mi se da situacija u celoj državi nije baš mnogo bolja.

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.