Rđasta grinja jabuke (Aculus schlechtendali)

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #522906
    Rilak Slađana
    Učesnik

      Rđasta grinja jabuke pripada grupi eriofidnih grinja. Kao štetočina jabuke rasprostranjena je svuda u svetu, a prisutna je i u jabučnjacima u našoj zemlji. Najčešće se sreće u mladim voćnjacima.
      Štetu nanose svi pokretni stadijumi grinja hraneći se na naličju lista jabuke sišući sokove. Napadnuto lišće se uvija ka licu po dužini liske i list dobija rđasto-smeđu boju. Ovakvi simptomi su najizraženiji tokom jula i avgusta usled suvog vremena i visokih dnevnih temperatura koji pospešuju razmnožavanje grinja. Kod jačeg napada lišće se pre vremena suši i opada, terminalni porast biljaka prestaje i izostaje obrazovanje pupoljaka za narednu godinu. Štetočina sa lista prelazi na plodove na kojima se formira mrežasta prevlaka kao posledica ishrane grinja.Ova pojava je naročito izražena kod crvenih sorti.
      Rđasta grinja jabuke ima 5 generacija u toku godine. Ženka polaže jaja na naličje osnove lista. Na jednom listu može biti u proseku od 50 do 100 jedinki, dok pri povoljnim uslovima spoljašnje sredine, taj broj može biti znatno veći.
      Prezimljavaju odrasle ženke u pukotinama kore, uglovima između grančica,u osnovi pupoljaka. Krajem marta-početkom aprila prezimele jedinke se kreću ka neotvorenim pupoljcima. Određen broj ženki tokom zime ugine, ali znatan broj jedinki i prezimi.
      Suva i topla leta, kratak životni ciklus kao i visoki reprodukcioni potencijal otežavaju suzbijanje fitofagnih grinja te i ovu vrstu. U cilju suzbijanja grinja primena akaricida na bazi aktivnih materija abamektin, etoksazol, acekvinocil, spirodiklofen, spirotetramat…uz utrošak veće količine vode (1000 l/ha) i primenu okvašivača pokazala je dobre rezultate. Na smanjenje populacije značajno delovanje ima i primena mineralnih ulja u fazi ” mišijih ušiju ” .

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.